9. Kríž nad Bukovcom

430 m n.m., GPS: 48.7158314N, 21.1507281E

Na zelenej turistickej značke v mieste, kde začína klesať terén od Klatova k Bukovcu, stojí pod vysokou lipou kamenný kríž s pieskovcovou sochou Krista. Je ohradený kovovou ohrádkou. Na tabuli na kríži sa píše, že bol postavený v r. 1848, podrobnejšie dôvody jeho umiestnenia sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť.

Od kríža je krásny, viac ako 180-stupňový výhľad. Pohľad doprava nám vyrazí dych – pozeráme priamo na hladinu vodárenskej nádrže Bukovec, stojíme temer na rovnakej úrovni. Hlboko pod nami pri priamom pohľade sa zrkadlí hladina rekreačnej nádrže Bukovec. Spoza kopca vykúkajú vrcholky komínov USS a obzor uzatvára hradba už maďarských kopcov.

Foto: S bicyklom pri kríži alebo smerovníku turistických značiek.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Myslavy 5,0km/190 m

Prístup:

Po odbočení štátnej cesty na Bašku a Bukovec, tesne za mostom cez Myslavský potok a v prvej zákrute odbočíme na miestnu asfaltku doprava. Cesta o chvíľu prechádza do šotolinovej lesnej cesty a tá nás vyvedie v miernejšom-strmšom stúpaní k autobusovej zastávke v Baške. Na chvíľu vyjdeme na štátnu cestu a po cca 1 km opäť odbočíme na poľnú cestu. Po miernom výšľape sa stáčame doľava a už temer po vrstevnici sa dostaneme priamo k vysielačom a nášmu krížu.

Existujú aj ďalšie pekné prístupové trasy – napr. z Bukovca po modrej značke temer k ceste do Hýľova, kde odbočíme na paralelnú poľnú cestu až ku krížu, ku ktorej sa vieme dostať aj po štátnej ceste od N. Klátova.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 4.98 km
Celkovo stúpanie: 204 m
Celkové klesanie: -40 m
Download file: VKA23_09_Kriz_nad_Bukovcom.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: