10. Jožkova lavička – Vyhliadka na Tatry

630 m n.m., GPS: 48.7885825N, 21.1838192E

Keďže dolná vyhliadka na Tatry už zarástla, v apríli 2020 v čase zúriacej prvej vlny Corony košickí značkári vyznačili novú odbočku z červenej značky v mieste, kde sa pomedzi stromy otvoril nový pohľad na hrebeň Vysokých Tatier. Aspoň takto priblížili Košičanom milované Tatry. 1.9.2022 členovia KVT Košičan Jožkovi Kalaposovi, dlhoročnému predsedovi klubu a šéfovi košických značkárov postavili lavičku – z priateľstva a z úcty k jeho dlhoročnej práci. Je krásna a dúfame, že dlho vydrží pre potechu všetkým pocestným

Foto: Pri Jožkovej lavičke s bicyklom a panorámou Tatier, resp. pri tabuľke VKA (ak sa Tatry schovajú).

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Čermeľa| 6,5 km/363 m

Prístup:

Klasický košický cyklovýjazd z Čermeľa po červenej pomedzi záhradky ku kaplnke a po najvyššej ulici Kavečian až na chatu Hrešná. Tu nepokračujeme po cyklotrase (popod chatu po lesnej ceste), ale sledujeme červenú Cestu hrdinov SNP. Na mieste, kde sa na pravej strane chodníka za plotom ZOO nachádza stožiar vysielača, je vyznačená odbočka k vyhliadke na Tatry. Je to len pár metrov doľava lesom pomedzi stromy, bicykel je asi pohodlnejšie pár metrov potlačiť.

Prosíme držte sa chodníka, nerozširujte zbytočne vychodené stopy v lese, nechajme les žiť svojim životom, aby nás ešte dlho tešil.

Osobitné upozornenia: Cestou od chaty na vyhliadku sa pohybujete po pešej červenej Ceste hrdinov SNP (cyklotrasa vedie popod vyhliadku), preto prosíme o ohľaduplnosť a akceptovanie, že TU majú prednosť pešiaci, najmä pútnici Dukla-Devín s veľkými batohmi, ktorým sa len ťažko pred rútiacim sa bikerom uskakuje.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Gogen

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 6.53 km
Celkovo stúpanie: 413 m
Celkové klesanie: -24 m
Download file: VKA23_10_Jozkova_lavicka.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: