Vyhodnotenie - Muži 2022

1. Kráľ koruny – Stechas

Je to prioritne bežec a korunu zobral ako výzvu, či sa mu to podarí aj na bicykli – no, asi priveľká snaha, priveľká dávka kilometrov a prevýšenia a aj menšia cykloskúsenosť spôsobili, že hneď prvý deň dopadol nie podľa očakávania – teda Stechas dopadol tam, kam nechcel – na zem a hneď rukou a tvárou – naháňačka s časom a prevýšením si vybrala svoju daň.  Keďže, ako poznamenal – „vzal som si na to dovolenku“, tak to skúsil aj ďalej. Telo spolupracovalo, tak sa rozhodol pokračovať a korunu uzavrel na 5 výjazdov za 4 dni. Keďže si to priznal aj sám, budeme tolerovať, že sa nie celkom pretransformoval z duše bežca do duše cyklistu-kráľa vrchárov (používal na priblíženie sa k cieľu vlak a auto viac, ako by sme očakávali), budeme mu to tolerovať a veríme, že na budúci rok vyrazí do boja o kráľa tak, ako to býva u nás zvykom – po vlastnej osi. Aj tak sú však jeho výkony, najmä keď vezmeme do úvahy cyklistické menšie skúsenosti a nepríjemný úraz hneď na začiatku, celkom obdivuhodné:

  1. Deň – 1. etapa 72 km/1894 m – vrcholy 11, 10, 5, 6, 17 a 2. etapa 56 km/1314m – vrcholy 3, 23, 20, 8 – vlak ráno do M-Lodiny a popoludní do Kalše
  2. Deň – 80 km/1393, vrcholy 2, 18, 19 – autom Seňa
  3. Deň – 19 km/561 m – vrchol 14 – autom na Štóske sedlo
  4. Deň – 104 km/2494 m – vrcholy 9, 16, 1, 12, 7, 15 – po vlastnej osi

Spolu v sedle: 331 km/7 656 m – aj pri použití auta a vlaku úctyhodný výkon Najviac sa mu páčil altánok pod Bielou skalou – netušil, že tak blízko je také výnimočné miesto. Taký vrchol, kam by už nechcel ísť, nenašiel. Technicky najťažšie boli Osadník a Trohánka – hlavne kvôli snehu.

Na záver citát:

„Ak keď som si možno nezískal rešpekt u skúsených vrchárov, tým, že som použil vlak a auto, ale takým spôsobom ako necyklista som si mohol užiť dané trasy. Som rád, že som sa nevzdal a mohol objaviť krásne skryté miestečka, ktoré ste pre nás pripravili.“

Dozvedel sa o nás z Facebooku a určite sa mieni pridať aj v roku 2023.

2. Prvý vicekráľ Smorko

Napriek tomu, že sme odštartovali na jeho meniny 19.3., nepridal sa a pri hodnotení napísal:
“Počkať si takmer na letné počasie, takmer suchý podklad a absolvovať to celé na mtb bolo pre mňa tým správnym rozhodnutím. Mne o prvenstvá nešlo, ale teší ma, že štart koruny bol taký intenzívny”.
Smorko to poňal vo veľkom cykloštýle – citujeme: “načo použiť dopravný prostriedok, veď som štartoval z domu a všetko bolo pre bike relatívne blízko“.

Na všetky vrcholy potreboval len 3 výjazdy, predviedol nám teda dokonale zhustenú, do posledného momentu naplánovanú korunu s parametrami 405 km a 7 461 m prevýšenia:

21.3. (vrcholy 5, 6, 8, 10, 11, 17), 100,0 km/1913 m prevýšenie za 6 hod a 6 minút
26.3. (vrcholy 2, 3, 13, 18, 19, 20), 159,9 km/2338 m prevýšenie za 8 hod a 16 minút
28.3. (1, 4, 7, 9, 12, 14, 15, 16), 145,0 km/ 3210 m prevýšenie za 9 hodín a 58 minút.

Najviac sa mu páčil vrchol 11 – Pomník zradenej lásky (pán je romantik 😊 ) a najťažší bol Osadník – nielen pre záľahy snehu na vrchole, ale aj pre voľbu trasy z Čiernej Moldavy (výstrahy adminov sa občas oplatí prečítať a aj brať vážne). Najviac organizátorov potešilo, že nenašiel ani jedno také miesto, ktoré by sa mu vyslovene nepáčilo, ktorýkoľvek z vrcholov by zaradil aj nabudúce a určite sa mieni pridať aj v r. 2023.

Možno by, v záujme nás obyčajných ľudí, nepatriacich do klubu mimozemšťanov, pouvažoval o posune štartu na neskorší termín, aby mali rovnaké šance všetci, nielen extrémni bikeri, ktorým nevadí ani blato, ani sneh, či hmla a mráz.

A želanie na záver? Chcelo by to v priebehu roka pridať ešte zopár ďalších vrcholov, aby bolo v lete čo objavovať. No, pouvažujeme…

3. Jazva888

U Jäzvu sme si už zvykli, že si vrcholy koruny vychutnáva. Vôbec ho netrápi, že kvôli jednej fotke prejde aj 100 km. Obdivuje, poznáva, užíva si bicykel a krásnu slovenskú prírodu – teda vrchár „par excellence“.

Celkovo zdolal vrcholy koruny na 8 výjazdov od 19. do 30.3.2022 so sumárnymi parametrami 672,7 km a 10 731 m prevýšenia. Podľa vrcholov takto: dňa 19.3. – 4, 9, 15, dňa 21.3.-7, 14, dňa 23.3.-5, 6, 10, 11, dňa 24.3. – 8, dňa 25.3. – 3, 13, 20, dňa 29.3. – 17 a nakoniec 30.3. – 1, 12, 16 so symbolickým záverom na Kojšovke. Všetko jazdil iba na bicykli systémom „z domu do domu“. Taký vrchol, ktorý by sa mu páčil najviac, nedokáže určiť, lebo každý mal svoje čaro a každý bol iný. Najťažším bol Osadník – v hlbokom snehu to bolo peklo, ale už sa teší, ako si ho zopakuje v lete na slniečku. Tak ako mnohé ďalšie vrcholy chce v lete znovu navštíviť s deťmi v rámci detskej koruny.

V budúcich ročníkoch by sa rád ešte raz vybral na Hornádske lúky, ale víta všetko v Slanských vrchoch a v Maďarsku, kde je najkrajšie to, že je tam na cestách málo áut. Samozrejme na ďalší ročník koruny sa už teší, ale v tomto roku by sa opäť rád pozrel aj k susedom, minimálne na Spiš a do Gemera. Navrhol nám, aby sme presne ustanovili podmienky pre titul kráľa – teda, že kráľ celú korunu zdolá len v sedle biku bez podpory iných dopravných prostriedkov – už sme sa nad tým zamýšľali a určite táto zmena v podmienkach príde. Takto to koniec – koncov majú stanovené temer všetky koruny. Dal nám aj zopár tipov, niektoré z nich určite využijeme.

4. Julo

Julo nie je žiadny nováčik, zúčastnil sa aj vlani, ale taký originálny štart nikto ešte nepredviedol – prvý vrchol 19.3. o 4:15 – to tu ešte nebolo!

V dokumentácii svojho prvého tohtoročného vrcholu poznamenal – „asi 20 minút som v tej tme hľadal lavičku, pri ktorej sa mám odfotiť, až to zamilovaný párik v jednom aute nevydržal a opýtali sa ma, čo to tu hľadám…“

Expresne vyštartoval, hneď na prvom výjazde si pridal ešte celý okruh a k tomu Bradlo a Ropík. Najazdil spolu 62 km s prevýšením 1 208 m. Na ďalších 4 výjazdoch si ponavliekal korálky ďalších vrcholov takto -2. výjazd – Osadník, Kauligov vrch, Abrahám, 3. výjazd – maďarský – Hejce, Kánya hegy a Perínske rybníky, 4. výjazd – Trohanka, Kojšovka, studnička pod Tisíckou, Kobylianka, kaplnka v Šemši. Na záver si nechal Diaľnu, Ujházyho kríž, Kysacký hrad, Lodinské lúky a Altánok pod Bielou skalou. Občas si pri výjazde na štart pomohol aj autom alebo vlakom. Spolu na bicykli najazdil 398 km s prevýšením 7 506 m. Najviac sa mu páčil Ropik s najkrajším výhľadom a ako prvý tohtoročný vrchár vybral aj jeden, ktorý by už nechcel do koruny zaradiť – takto označil kríž na Kauligovom vrchu.

Samozrejme sa chystá korunu jazdiť aj v budúcich rokoch a pri otázke Ktorý vrchol by ste zaradili opäť – odpovedal…“mne je to jedno“. Poslal nám aj záznamy svojich tripov a jeden tajný tip pre rok 2023.

5. Etto73

Je to už starý harcovník, je s nami od prvého ročníka koruny a vždy si bicyklovanie po vrcholoch dokonale užije.

Aj tento rok si užíval – od 19.3. do 24.5. celkom na 13 výjazdoch natočil na tachometri 622,6 km a úctyhodných 10 369 m prevýšenia. Len do Medzeva a na Maďarsko si trochu pomohol z domu autom, inak všetko zdolal v sedle. Najdlhší výjazd meral 91 km – vrcholy 6, 10, 17 a najkratší mal len 20 km na vrchol 11 – bol posledný, takže zrejme sa mu Pomník zradenej lásky do žiadneho okruhu nevošiel…. ale zato si na ňom urobil krásnu cieľovú fotku aj v originálnom tričku VKA z r. 2020. Prekvapivo sa mu zo všetkých najviac páčil Osadník – ten je zatiaľ najmenej navštevovaný a temer najviac zatracovaný. Bolo to asi preto, že si počkal, kým zíde sneh a obschne terén – 22. máj bol počasím úplne ideálny. Za najťažší pre seba považuje Hejce – nechcel ísť späť druhou trasou, ale trošku zablúdil v tom hustom lese. Opakovať sa už nemusí rozhľadňa v Períne, pretože nie je ani trošku, teda ozaj ani trošku na kopci a opakovať by určite chcel výstup na Bradlo..

O všetkých ostatných korunách v Česku a na Slovensku samozrejme tiež vie, má aj aplikáciu, ale zatiaľ inú korunu neskúšal….celkom by sa na to možno aj dal nahovoriť.

A odkaz pre organizátorov?
Všetko bolo super, len štart by posunul o pár dní neskôr, aby sa stihol roztopiť sneh, možno po Veľkej noci. A vrcholy roku  2023? Berie všetko, čo organizátori pripravia a ak bude treba pomôcť, rád pomôže.

6. Gogen

Skúsený harcovník, ktorému sa vlani koruna páčila tak, že ju absolvoval dvakrát…..

Tento rok to zvládol na 12 výjazdov od 21.3. do 17.6.2022. Najazdil spolu 640,08 km, lebo väčšinou chodil len bicyklom priamo z domu. Len na Slanské sedlo (vrcholy 3, 13), Štoske sedlo (14) a do Goncu (18, 19) sa povozil aj autom.

Jazdil väčšinou sám, len párkrát s priateľmi, ktorí tiež jazdia korunu.

Pri hodnotení vrcholov bol celkom podrobný –

Najťažší bol Kysacký hrad, lebo šiel „svojou“ cestou a celú cestu nadával – preto vrchol už nechce opakovať.

Najkrajší bol –  no, tu ich je viac – vraj kritériom je ticho a lesné prostredie, teda patria sem Ropik, Lodinské lúky, Trohanka, Bradlo, Osadník, Diaľna, Hejce, NATO veža.

Ktorý už neopakovať – Kysacký hrad, Perín, Kauligov kríž, Abrahám, Heringeš, Kobylianka.

Prial by si, aby aj v r. 2023 bol medzi vrcholmi Osadník.

Rád by prispel svojimi tipmi k výberu vrcholov v ďalších ročníkoch.