Vyhodnotenie - PešoVKA 2023

1. Sofi23 – kráľovná pešoVKA

Kým v cyklokategórii bol kráľ bezkonkurenčne jasný už na 5. deň, v Pešovke zviedli 2 dámy tuhý boj. Rozhodlo nakoniec doslova len to, kto si mohol vyčleniť na korunu viac času. 

Kráľovná Sofi je v korune nováčik, dozvedela sa o nej zo Stravy a od kamarátov a kategóriu PešoVKA uvítala.

Vrcholy si poctivo odšľapala – 135 km a 3863 m prevýšenia na 9 túrach – v jeden deň padli 4 vrcholy.

Veľmi solídne čísla. 

Najviac sa jej páčila útulňa Ján Kruteka a vyrochnenie v bahne spôsobilo, že Návrat k čistým prameňom už dlho nechce ani vidieť, ani počuť.

K opakovaniu vrcholov poznamenáva, že by bola rada, ak by boli každý rok vrcholy iné, okrem Kojšovky, tá jednoducho musí byť.

Dala nám niekoľko pekných tipov, preveríme.

2. No Ja

Mama našich malých cyklohrdinov Sebiho a Natiho, maratónska bežkyňa so zmyslom pre humor a recesiu sa rozhodla korunu prebehnúť – a aj skutočne prebehla.

Na 9 výjazdov (či výbehov), zväčša po absolvovanej nočnej, kým boli drobci v škole, prebehla 116,6 km s prevýšením 2500 m. Najväčším výkonom boli 4 zdolané vrcholy za jeden deň a prevýšením 770 m. K nástupom túry sa približovala vlakom a raz sa zviezla autom. Najviac sa jej páčili Prielohy a lúka na Hradskej. Prielohy by uvítala aj v niektorých nasledovných ročníkoch.

Ktorý vrchol je najťažší? Podľa jej slov: „Najťažší je ten, keď vám hučia deti poza uši. Každý kopec sa dá zabehnúť. Takže MILUJEM KOPCE, hlavne keď som pod nimi a dumám, že prečo si sa dala na to, ty koza rohatá. Potom rýchlo zaženiem túto myšlienku, poviem si Milujem vás a bežííííím…“

Či sa chystá jazdiť/bežať korunu aj nabudúce?

Ta jasnačka, že hej. Znova nové trasy na beh. A vzhľadom na to, že sa blížim k 40-ke, treba behať dlhšie trasy, lebo tam sme my 40-tničky najvýkonnejšie. Na biku som slabšia, vždy v rodine plnej chlapov posledná.

Na otázku, či vie o iných korunách a či ich jazdí, nám dala rezolútnu odpoveď – NIE, lebo naša je najúžasnejšia – Ďakujeme.

A odkaz pre organizátorov – nemám kam behať, pošepkajte vrcholy 2024!!! S vami pôjdem aj na kraj sveta.

3. a 4. Patrik a Zuzana23

Pre spoločnú Pešovku sa rozhodli v prvý deň Mesiaca lásky – 1.5.

Dali si cieľ prejsť pešo nielen povinných 15 vrcholov, ale pekne všetkých 20. Zvládli to na 11 výšľapov a celkom pri tom nachodili 130,96 km s prevýšením 5 084 m. Dokonca v svojej štatistike uvádzajú aj celkový čas presunu – 32 hodín, 5 minút a 7 sekúnd!!!

Za najkrajšie miesta v tohtoročnej korune považujú Ladislavovu vyvieračku a chatu Zálom.

Najťažším bol pre nich výstup po modrej z V.Lodiny na Prielohy (no veď si vybrali tú najťažšiu trasu).

Nechcú si už zopakovať Krutekovu útulňu a radi by sa ešte raz pozreli na Ružínsky okruh.

Aj sa nám priznali, prečo tento rok nebicyklujú, ale pešovkujú – ako vášniví turisti ani v očakávaní nesedia doma, takže ktovie, možno budeme v novembri udeľovať už 3 diplomy pre dvoch!!!

Pár autentických slov Patrika a Zuzky na záver:

„Začalo to nevinne 3 vrcholmi a tak sa to nabaľovalo a nabaľovalo až tu bol posledný. Objavili sme veľa krásnych miest a výhľadov, za čo Vám patrí veľká vďaka. Pešovka má svoje čaro, ale pri tých zostupoch bajk proste chýbal.

A či pôjdeme aj budúci rok? Určite áno všetci 3-ja 😊“