Vyhodnotenie - Muži 2021

1. Kráľ koruny – Smorko

Náš tohtoročný kráľ Smorko o sebe vyhlásil, že nie je žiadny borec, ani mimozemšťan, možno len trošku viac zanietený cyklista – hobbík. Nech si tvrdí, čo chce, ale sfúknuť nám korunu na 5 výjazdov, to chce poriadnu vôľu, poriadne nohy a peknú flotilu bikov, ktoré nám aj pekne fotograficky zdokumentoval.

Priebeh jeho koruny v skratke (vrcholy sú radené vzostupne podľa čísla, nie podľa postupu, v akom ich prešiel – návod pre Dolfíka z Trenčianskej koruny, ktorý sa k nám chystá na niečo podobné):
Deň 1 – na rozcvičku 4, 11, 19 – Irenkina studnička, Kozinec, Skalka
Deň 2 – 6, 9, 14, 17, 18 – Okrúhly vrch, Svinica, Mošník, Byster, Veľký Milič
Deň 3 – 1, 8, 12, 13, 15 – Kojšovka, Tri chotáre, Kobylia hora, Vyšný Medzev, Hačava – zrejme kráľovská etapa 190 km/3 097 m
Deň 4 – 2, 5, 10, 16, 20 – Juházova studnička, Vreteník, Tri studničky, Hradová, Severozápadný okruh
Deň 5 – lahôdky na záver – 3, 7 – Bujačná a Folkmarská skala.

A to všetko v čase, keď bola zima ako na lyže a fúkal pravý košický vetrisko, takže výkon ešte o to cennejší. Za najkrajší vrchol považuje Folkmarskú skalu a najnesympatickejší Kobyliu horu, ale sám priznáva, že to možno preto, lebo zvolil nesprávny smer výstupu a na Žabiu skalu mu už neostal čas. Ale nezanevrel na ňu, rád si ju zopakuje v tom správnom smere. Objavných pre Smorka bolo až 9 z našich vrcholov, teda sme sa celkom trafili v tom, že chceme ponúkať cyklistom miesta doteraz ešte neobjavené. A či sa zapojí aj o rok? Vraj áno a prosí si rozširujúcu kategóriu vrchár-mimozemšťan a do nej nejaké také špecialitky, na ktoré sa bude dlho spomínať.

2. Prvý vicekráľ – Jäzva888

Minuloročný 2. vicekráľ, tento rok 1. vicekráľ – má to rastúci trend, tak uvidíme čo sa stane o rok.
Na rady cyklo kolegov si nainštaloval Stravu, a tak teda podal presnú správu o parametroch jeho koruny – 755,64 km, 12 897 m a 13 krásnych dní v sedle bicykla.

Zakraľoval nám na 7 vrcholoch – na všetkých studničkách, na najvzdialenejšom vrchole Tri chotáre a aj na Skalke, Vreteníku a Kozinci. Jeho účasť je pre nás o to hodnotnejšia, že je našim neúnavným propagátorom, čo môžeme vidieť v jeho článkoch o vrcholoch koruny na Košice Online, aj v príspevkoch na FB.

Okrem iného napísal aj toto:
…20 krásnych vrcholov, ale popri nich aj mnoho iných krásnych miest. Zážitky – na nezaplatenie.
…dnes takýto náklad. tri vrcholy, 147 km .-) predtým som nebol na žiadnom z nich, takže paráda. veľmi sa mi to ľúbilo
… Krásna trasa, veľmi sa mi páčil hlavne ten kaňon. O ňom som ani netušil, ale taký diviačisko ma tam prekvapil, že som sa skoro otočil a utekal.

Za najkrajšie považuje Hačavské sedlo, najmä pre nádhernú prístupovú trasu do Hačavy (tiesňava a vodopády, keďže Jäzva všetky vrcholy absolvuje dôsledne z Košíc na dvoch kolesách). Najhorší vrchol nemá, ale najviac mu dal zabrať Kozinec (asi preto, že ho mal spojený s ďalšími 4 vrcholmi). Najobjavnejšími boli Kozinec a Bujačná, ale opäť by zaradil všetky. Keby si však naozaj musel jeden vybrať na vyradenie, bola by to Svinica, i keď v spojení s Bysterom bola fajn, pretože vďaka tomu prvýkrát prešiel Orechový les a stretol tam obrovské stádo srniek. A či sa zúčastní aj na budúci rok? Takú otázku asi ani netreba položiť….

3. Druhý vicekráľ – Jurosh

Vyskúšal si korunu už vlani, samozrejme spolu s Baškou a aj s ďalšou kamarátkou Nikou a občas aj naším psím absolventom roku 2020.

Takže sa samozrejme už nevedeli dočkať nového ročníka a pekne spolu s Baškou ruka v ruke – či koleso za kolesom vyrazili hneď v prvý deň otvorenia koruny 15.3. na prvý vrchol – neďalekú Hradovú. Potom už len pridávali po jednom, dvoch, či dokonca troch vrcholoch na deň, až 13.4. zahlásili hotovo.  Korunu sa snažili absolvovať po odporúčaných trasách, lebo už vlani sa presvedčili, že tieto sú zväčša celkom dobre zjazdné na biku a rôzne iné, na mape sa ponúkajúce skratky, väčšinou nedopadnú veľmi dobre. Len pri posledných vrcholoch, keď už veľmi – veľmi chceli skončiť pred aprílovým vyčíňaním počasia, si to všelijako preskladali, aby to stihli, ale dalo to nohám poriadne zabrať. Korunu ukončili na Mošníku vo vetre, daždi a hmle.

Najzaujímavejší bol pre nich tento rok Veľký Milič, ktorý bol zároveň aj najťažší práve preto, že 9.4. tam bolo ešte dosť veľa snehu. A stúpaním dala najviac zabrať Hačava. A ktorý vrchol by už nešiel? Taký nie je, i keď Kobylia hora sa zdala byť náročná a totálne nezaujímavá, keďže tam nie je ani výhľad. Ale potom, keď šliapal na Kojšovku a pozeral na ten kopec s vysielačom na druhej strane údolia a mohol si povedať, že Tam som už bol, ten pocit bol jedinečný. Ktorý kopec chce opakovať? Určite Kojšovku, ale aj Folkmarskú, Hačavu, Milič.

A vraj v lete si to pravdepodobne ešte raz v pokoji zopakujú, aby si to viac užili.

Parametre koruny –  428 km a 8686 m prevýšenia

4. Alek

Koruna vzbudila jeho záujem 15.3.2021, keď MIFO zverejnil prvú správu o dosiahnutom vrchole Byster. Počul o nej aj vlani, ale vtedy ho to neoslovilo.

Medzi najkrajšie počíta Folkmarskú skalu, Skalku nad Hornádom a kríž nad Ploským na okruhu (tam určite pozve kamošov aj s rodinami a deťmi na opekačku, keď sa už bude dať). Najhorší bol Milič – bola víchrica a sneh a navyše v ten deň už piaty vrchol v poradí!! Zopakoval by si určite Folkmarskú skalu (i keď určite inou trasou). A ktorý už nikdy viac? Najprv chcel do tejto skupiny nominovať Tri chotáre, lebo sú od ruky, ale nakoniec skonštatoval, že aj tak bol vlastne vďačný, že videl aj tento kút Slovenska – a práve o tom koruna je, že treba spoznávať. Takže nakoniec v tejto kategórii kandidáta nemá.

Na svojich potulkách za vrcholmi najazdil 646 km s prevýšením 12 918 m. Medzi prvým a posledným vrcholom uplynulo 27 dní, a aktívne jazdil 10 dní. Najväčší počet vrcholov v jeden deň – 5