Vyhodnotenie - Ženy 2021

1. Kráľovná koruny – Baska

Vyskúšala si korunu už vlani, samozrejme spolu s Juroshom a aj s ďalšou kamarátkou Nikou a občas aj naším psím absolventom roku 2020.

Takže sa samozrejme už nevedeli dočkať nového ročníka a pekne spolu s Juroshom ruka v ruke – či koleso za kolesom vyrazili hneď v prvý deň otvorenia koruny 15.3. na prvý vrchol – neďalekú Hradovú. Potom už len pridávali po jednom, dvoch, či dokonca troch vrcholoch na deň, až 13.4. zahlásili hotovo. Korunu sa snažili absolvovať po odporúčaných trasách, lebo už vlani sa presvedčili, že tieto sú zväčša celkom dobre zjazdné na biku a rôzne iné, na mape sa ponúkajúce skratky, väčšinou nedopadnú veľmi dobre. Len pri posledných vrcholoch, keď už veľmi – veľmi chceli skončiť pred aprílovým vyčíňaním počasia, si to všelijako preskladali, aby to stihli, ale dalo to nohám poriadne zabrať. Korunu ukončili na Mošníku vo vetre, daždi a hmle.

Najzaujímavejší bol pre nich tento rok Veľký Milič, ktorý bol zároveň aj najťažší práve preto, že 9.4. tam bolo ešte dosť veľa snehu. A stúpaním dala najviac zabrať Hačava. A ktorý vrchol by už nešla? Taký nie je, i keď Kobylia hora sa zdala byť náročná a totálne nezaujímavá, keďže tam nie je ani výhľad. Ale potom, keď šliapala na Kojšovku a pozerala na ten kopec s vysielačom na druhej strane údolia a mohola si povedať, že Tam som už bola, ten pocit bol jedinečný. Ktorý kopec by si chcela zopakovať? Určite Kojšovku, ale aj Folkmarskú, Hačavu, Milič.

A vraj v lete si to pravdepodobne ešte raz v pokoji zopakujú, aby si to viac užili.

Parametre koruny – 402 km a 8471 m prevýšenia.

2. Prvá vicekráľovná – Danielka

Prvý záznam vrcholu do koruny sa objavil 24.3. Vraj jej celkom dobre padol tento projekt, keď nás zavreli v okrese. Pekne, pomaličky, postupne, bez veľkého náhlenia pridávala vrchol po vrchole, len dvakrát na výjazde absolvovala viac ako jedno predpísané miesto. Takže potrebovala 17 výjazdov, aby symbolicky na čísle 20. Severovýchodnom okruhu pri kríži zmierenia víťazoslávne zdvihla ruky nad hlavu a oznámila nám HOTOVO.

A skutočne tak, ako to vyzeralo na fotkách, jazdí väčšinou sama. Nemá rada rýchle tempo, radšej si jazdu a prírodu užíva a keď ide s partiou, vždy ju niekto čaká a súri a ona má z toho stres…tak radšej sama svojím tempom – to je ale, najmä pri ťažších trasách, náročnejšie na motiváciu. Pôvodne myslela, že korunu bude plniť postupne celé leto, ale akosi ju to chytilo a odrazu bolo hotovo.

O korune prvýkrát čítala na FB a potom videla aj letáky na Alpinke, tak to ju oslovilo. Za najkrajšie v tomto ročníku považuje Vápenicu, Folkmarskú a Kozinec (dáma je fajnšmeker). Tie by si rada zopakovala aj v budúcich ročníkoch. Ako najmenej príťažlivý sa jej zdal Grúň – samotné miesto, aj výhľad sú pekné, ale tie lúky plné tŕňov… A ktoré už neopakovať? Tie také príliš jednoduché – Tri chotáre, medzevská štôlňa. A kde sa potrápila najviac? Na Kobylej hore – vytlačila od Podkovy a spustila sa smerom na Zlatú Idku – ale predtým dala už Kojšovku, a to bolo na jeden deň priveľa.

Asi najviac ocenila tipy a návody na stránke, kadiaľ ísť, lebo sama by sa asi na úplne neznáme miesta nevydala. Samozrejme, že sa teší na ďalší ročník a dovtedy si ešte prejde vrcholy roku 2020, aby dobehla zameškané. Keď sa k nim v budúcnosti vrátime, bude tam už ako doma.

Parametre koruny na záver: 17 výjazdov, najdlhší z nich 45 km. Najazdených spolu 450 km s prevýšením 10 800 m.