11. Poľana Prielohy

775 m n.m., GPS: 48.8368608N, 21.1540850E

Tesne pod vrcholom Prieloh (788 m) sa rozprestiera prekrásna lúka (ca 3,4 ha) so solitérnymi listnatými aj ihličnatými stromami. Najmä na jar, keď ešte nebolo na stromoch lístie bol v minulosti z tohto miesta pekný pohľad na tatranské štíty, teraz si za výhľadom musíme vyjsť trošku vyššie – na modrej smerom na Vysoký vrch sa nachádzajú miesta, odkiaľ na jar krásne vidieť Tatry. Aktuálne ponúka lúka pekný pohľad na záver doliny Veľkého Ružinka. Druhú stranu Veľkého Ružinka lemuje masív Pokryvy (888 m). Z tohto vrcholu je veľmi pekný pohľad na poľanu Prielohy, na ktorej sa vypínajú mohutné solitérne stromy. Je tu bohatá kvetena, rastie tu citrónová materina dúška a je tu aj upravené ohnisko, takže malá opekačka je možná.

Foto: Pri asi najstaršom strome na Poľane (buk) – bude označený tabuľkou koruny.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Čermeľa cez Hrešnú| 13,4 km/630 m

Z Ružína| 12,0 km/648

Prístup:

Z Košíc klasikou do Kavečian na Hrešnú a odtiaľ ďalej po červenej turistickej značke cez sedlo pod Vysokým vrchom ku smerovníku Prielohy. Tu sa odpojíme a pokračujeme cca 250 m po modrej a sme na polianke priamo pri foto-strome. O kúsok ďalej je pod mohutnými bukmi ohnisko.

Pre kreatívnejšie duše ponúkame aj trasu z Ružína, stav spojky z Békefiho chaty (VKA 2020) na červenú nad Prielohami je najmä na jar neistý – dlho sa tam drží sneh. Vhodná aj pre návrat z Prieloh a cestu k ďalšiemu vrcholu koruny č. 12-chata Lesnica.

Osobitné upozornenia: Trasu po modrej ďalej do V. Lodiny neodporúčame, je to veľmi strmé a kamenisté

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 13.49 km
Celkovo stúpanie: 704 m
Celkové klesanie: -196 m
Download file: VKA23_11_Prielohy.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: