12. Chata Lesnica

583 m n.m., GPS: 48.8340747N, 21.1487025E

Poľovnícka chata Lesnica sa nachádza na lúčke v závere doliny Veľkého Ružinka. Neďaleko nad chatou nad prudkou zákrutou je prameň a domček na stračej nôžke – upravený zateplený a vykurovaný posed.

Foto: S bicyklom pred chatou Lesnica.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Ružína| 6,6 km/327m

Prístup:

Najpohodlnejší prístup je od žel. zastávky Ružín. Sledujeme modrú turistickú značku doľava cez most a kopček k chatám ďalej do doliny. Na výraznej odbočke opúšťame modrú značku a odbočujeme doľava do doliny Veľkého Ružinka. Neustále veľmi pohodlne stúpame okolo studničky po peknej lesnej ceste až k chate Lesnica. Zaujímavý – zateplený a vykurovaný posed sa nachádza nad zákrutou cesty, neďaleko pri ňom je aj studnička.

Ak si chceme užiť výhľady, pokračujeme ďalej serpentínou doprava a o chvíľu sa nám otvára pohľad na celú dolinu a do diaľky na masív Bystrej a smerom na Prešov. Stúpanie sa mierne pritvrdzuje, až prichádzame na križovatku pri býv. chate Vozárska (VKAbov 2020). Späť na Ružín sa môžeme spustiť po modrej značke cez Malý Ružinok, ale ponúka sa nám aj pokračovanie po modrej smerom na Košickú Belú alebo ešte adrenalínovejší výjazd s ešte krajšími výhľadmi popod hrebeň vrcholu Pokryvy až na červenú medzi Vysokým vrchom a Prielohami. Odtiaľ sa dá pokračovať zjazdom do Kysaku alebo po hrebeni na Hrešnú. K dispozícii dávame celú „húseničku“ trasy výjazdu až na Prielohy, vyberte si.

Osobitné upozornenia: Prosíme, na posed nelezte, patrí veľmi príjemným starým pánom, ktorých by to veľmi nepotešilo. Pri studničke sa obslúžte, ale pozor na technické vychytávky tu umiestnené.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 21.26 km
Celkovo stúpanie: 966 m
Celkové klesanie: -1022 m
Celkový čas: 03:42:48
Download file: VKA23_12_Lesnica_Maly_Ruzinok.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: