13. Lúka Hradská – Vyhliadka na Stráže

497 m n.m., GPS: 48.8919394N, 21.1734108E

Hradská – tak sa volá rozsiahla lúka nad Ruskými Pekľanmi s altánkom, prekrásnym výhľadom na Slanské vrchy a s nakuknutím do Šarišskej župy – na Stráže. Ak sa prejdeme na rôzne konce veľkej lúky, uvidíme Šarišský hrad, Kapušiansky hrad i strmý svah nástupu na hrebeň Slanských vrchov, kde je ukrytý Zbojnícky hrad. Pohodové bicyklovanie lesnými asfaltkami a spevnenými lesnými cestami s celým radom možností na variáciu cyklotúry.

Foto: S bicyklom pri altánku s tabuľkou VKA.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Kysak – lúka Hradská | 9,8 km/385 m

Okruh Kysak-Kysak cez Sopotnicu | 27,3 km/645 m

Prístup:

Z Kysaku klasický prejazd do Obišoviec, odbočka doľava na Ruské Pekľany popod železničný most. Z cesty odbočujeme doľava po cca 3,5 km od odbočky v Obišovciach spolu s modrou značkou do doliny Jedľovec (rampa). V hornej časti na skončení asfaltky ďalšia rampa, pokračujeme po ceste spolu s modrou. V momente, keď sa k nám pripojí sprava zelená, spozornieme a o chvíľu odbočujeme doprava na lesnú asfaltku (v prvých metroch býva zanesená blatom, ale ďalej už je to pekná asfaltka). Cesta sa točí popod Tlstú (máme ju po ľavej strane). Pri dvoch chatách (vpravo) asfaltka končí a pokračuje spevnená lesná cesta. Stúpame na najvyššie miesto dnešnej túry – cca 575 m a strmšie klesáme na lúku so zaujímavým názvom Hradská. V pravom hornom rohu je krytý altánok s ohniskom, dookola niekoľko posedov a kŕmidiel. Najmä posed na dolnom konci lúky nám vylepší výhľad na Slanské vrchy.

Ak sa nechceme vrátiť po tej istej ceste, pokračujeme dolu lúkou smerom doľava a okolo posedu (máme ho po ľavej strane) do lesa. Tu natrafíme na modrú miestnu značku – Pútnický chodník, ktorý nás peknou lesnou cestou dovedie až k červenej Ceste hrdinov SNP. Kúsok ideme spolu smerom doprava, ale na križovatke Hradská, rázcestie neodbočíme s červenou doprava, ale pokračujeme cez pole po spevnenej ceste (opäť krásne výhľady) na asfaltku vedúcu do Suchej Doliny. Ešte pred vjazdom do obce odbočíme na betónku a okolo kameňolomu prídeme do doliny Sopotnice. Dolinou sa dostaneme do údolia Hornádu a späť do Kysaku.

Osobitné upozornenie: Najkratší prístup je z Ruských Peklian, ale je zároveň aj najstrmší a bude skôr trápením spojeným s tlačením, kým od Jedľovca a Kašajovky je to krásne bicyklovanie pohodovou cestou okolo Tlstej.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 9.75 km
Celkovo stúpanie: 426 m
Celkové klesanie: -165 m
Download file: VKA23_13_Hradska_ vyjazd.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: