14. Makovica – Sotákov kríž

981 m n.m., GPS: 48.8468808N, 21.4938336E

Makovica bola v prvom ročníku koruny ako jeden z TOP-vrcholov. Tentoraz Vás upozorníme na nový vyhliadkový bod priamo na vrchole neďaleko od veží, ale cieľ bude kúsok na hrebeni pri Sotákovom kríži so skalnou vyhliadkou, ktorá však už pomaly zarastá a je len otázkou času, kedy ju pohltí okolitý bukový les. Nájdeme tu aj stoličku a lavičku na posedenie a kúsok za skalou ohnisko na opekačku.

Foto: S bicyklom pri lavičke a kríži. Je tu aj tabuľka VKA.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Mudroviec| 9,2 km/596m

Prístup:

Klasické tiahle a preto nie veľmi úmorné stúpanie po pomerne kvalitnej lesnej ceste (obslužná komunikácia k vysielačom) sa Vám pokúsime spestriť jednou zaujímavosťou hneď v dolnej časti. Trasa vyráža z Mudroviec od zvoničky pri autobusovej zastávke. Pokračujeme hore dedinou a na konci hlavnej ulice odbočujeme doľava okolo kostola. Len kúsok nad dedinou, ak je k nám počasie priateľské, zazrieme prvýkrát kompletnú siluetu Tatier.

Vchádzame do lesa a po ca 2,2 km od štartu nás na pravej strane upúta malé jazierko a romantickou lavičkou na strmom svahu nad vodou. Čas na krátku pauzičku a kto má záujem, môže vybehnúť na kopček po pravej strane – už samotná jeho konfigurácia naznačuje, že nie je tak celkom obyčajný – sú na ňom ozaj už len nepatrné pozostatky hrádku Kecerovský Lipovec.

Odtiaľto už len šliapeme do pedálov ďalších 7 km bez ďalekých výhľadov. Kocháme sa len pekným, prevažne bukovým lesom všade naokolo. Posledná prudká ľavotočivá zákruta a v závere krátkeho rovného stúpania sa objavuje jedna z Makovických veží (je ich tu, väčších i menších, spolu vraj 8 – skúste spočítať). Odpočívadlo, ktoré tu kedysi bolo, už podľahlo zubu času, drevo stola i lavíc spráchnivelo. Vyjdeme od najvyššej bielej veže doľava okolo bielo-červenej veže až k novému kovovému stožiaru a to je to pravé miesto na tie najkrajšie výhľady, ktoré nám Makovica môže ponúknuť.

Pokochali sme sa a vrátime sa na poslednú prudkú zákrutu. Z nej odbočuje lesná cesta, ktorá nás krátkou spojkou pripojí k červenej hrebeňovke. Čaká nás asi 300 m jazdy po lesnej ceste priamo po hrebeni – ako v Slanských vrchoch, temer vždy je tu terén blatistý. Kto by sa rozhodol pokračovať po hrebeni napr. na Slanské sedlo, čaká ho náročnejšia lesná cyklistika, cesta je často zahádzaná suchými konármi a žiaľ, aj orientácia je ťažšia, značka potrebuje už obnovu, ale výhľady na obe strany hrebeňa na nezaplatenie.

Osobitné upozornenia: Z Makovice sa dá pokračovať aj po červenej priamo od smerovníka pod vežou, ale ten úsek je spravidla zahádzaný popadanými suchými konármi, tak ho radšej obídeme po ceste.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 9.25 km
Celkovo stúpanie: 620 m
Celkové klesanie: -91 m
Download file: VKA23_14_Makovica_Rankovske.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: