15. Bogota – Tereš – dvojvrchol

850/841 m n.m., GPS: 48,701525N, 21,520711E Bogota, 48,712753N, 21,521443E

Bogota je samostatným podcelkom južnejšej časti Slanských vrchov. Najvyšším vrchom je rovnomenná Bogota (856 m). Je častým cieľom cyklistov najmä preto, že je vďaka peknej asfaltke vedúcej k vojenskému objektu prístupná pre cyklistov po celý rok. Často však počuť povzdych – bicyklovanie fajn, ale keby tu bol výhľad. A on tu naozaj je!!

Jeden pekný, veľmi ľahko dostupný len pár desiatok metrov po odbočke z asfaltky temer priamo pri vojenskom objekte. Ponúka obmedzený výhľad na oblasť Košíc a dopraje nám aj pohľad na Tatry. Stačí však po zvlnenom hrebienku prejsť len 1,4 km na bočný vrchol Tereš (841 mnm) a naskytne sa nám majestátny pohľad od Turnianskeho hradu až po ten Šarišský na jednej strane a na Vihorlat a Zemplínsku Šíravu na opačnej strane hrebeňa. Hrebeňovka je cyklisticky trošku náročnejšia, ale nič nám nebráni prejsť sa ten kilometrík pešo.

Foto: Na Bogote s bicylom pri tabuľke VKA. Na Tereši foto nepovinné bez bicykla pri tabuľke VKA. Kto sa chce stať kráľom, foto na Tereši je povinné.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Ruskova po cyklotrase Bogota| 8,3 km/383m, Tereš 9,6 km/406 m

Prístup:

Vrchol je možné dosiahnuť po červenej cyklotrase výjazdom z Ruskova (od vlaku) alebo z Dargovského priesmyku od pomníka (prístup autom alebo v letnej sezóne cez víkendy autobusom SAD, ktorý prepravuje na nosiči 6 bicyklov).

Po asfaltke vyjazdíme až temer k bráne vojenského objektu. Tu odbočíme na lesnú cestu doprava. Cesta sa ihneď vetví – použijeme pravú vetvu cesty, ktorá vedie temer po vrstevnici. Po cca 130 m sa nám otvorí krásny pohľad doľava do dolinu v oblasti Bidoviec, hrebeň Čiernej hory a na ľavom okraji trónia na obzore Vysoké Tatry. Napravo nad chodníkom pri veľkom machom zarastenom kameni je tabuľka – Fotopoint.

K vyhliadke na Tereši pokračujeme výraznou cestou po hrebeni a vychutnávame si výhľady doprava na oblasť Sečoviec a Trebišova. Pozor na kamene a väčšie balvany priamo na chodníku a popadané suché konáre. Posledné metre od kamennej homole na vrchol sa prederieme cez mladý bukový porast a dostaneme zaslúženú odmenu – krásny výhľad. Návrat ako sme prišli alebo pre vyznavačov TTT (tvrdého trápenia terénom) je tu možnosť zjazdu na cestu vedúcu z Dargovského priesmyku do Svinice. Nevýrazná, ale široká odbočka je najprv pokrytá hustou vysokou horskou trávou, potom sa zarýva do hlbokého úvozu, ale po necelých 500 m sa pripája ku kvalitnejšej lesnej ceste, tá ešte ku kvalitnejšej a nakoniec skončíme na lesnej asfaltke spájajúcej Dargovský priesmyk so Svinicou a môžeme si vybrať svoj ďalší smer cesty.

Osobitné upozornenia: Dodržiavajte požadovaný zákaz priblíženia sa k plotu vojenského objektu a zákaz jeho fotografovania (spúšťa sa automatický alarm). Vyhliadka je už za zákrutou, teda tu Vás nikto nebude za fotografovanie postihovať

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 14.79 km
Celkovo stúpanie: 591 m
Celkové klesanie: -589 m
Download file: VKA23_15_Bogota_Teres_okruh.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: