7. Loreley

983 m n.m., GPS: 48.7640103N, 21.0504700E

Loreley je skalný útvar vystupujúci nad dolinou Opátky na severnej strane hrebeňa Volovských vrchov. Meno jej dali nemeckí osadníci-baníci-usídlení v okolitých dolinách ako spomienku na rodnú krajinu a jej povesti. Povesť o víle Loreley, ktorá sedí na vysokej skale nad Rýnom, spieva a češe svoje zlaté vlasy, ich leskom v lúčoch slnka oslepuje lodníkov a lode sa rozbijú o skaly, bola veľmi známa a básnicky ju spracoval aj romantický básnik H. Heine. Pamätnú tabuľu na skale osadil Karpatský nemecký spolok. Zo skaly okrem notoricky známych kopcov Šivec, Folkmarská skala, Prešovské Stráže, vidíme pred sebou aj vrchol koruny 2021 – masív Vápenica-Bujačná s vápencovými skalnými útvarmi.

Foto: S prilbou, bez bicykla pri vrcholovej tabuľke na skale.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Z Jahodnej po cyklotrase | 10,2 km/447 m

Prístup:

Z Jahodnej sa vydáme niektorou z cykloklasík na Lajošku – doprava cez Pogány tábor po Starej židovskej ceste alebo doľava smerom na V. Klátov a ďalej doprava po zelenej cyklotrase na hrebeň Volovských vrchov. Z Lajošky pokračujeme klasicky po červenej značke. Ignorujeme prvú odbočku žltej k vyhliadke Loreley – pre bicykle nie je vhodná, jej časť ide voľným lesom. Prejdeme okolo studničky pod Tisíckou (vrchol VKA2022), okolo altánku a v klesaní dorazíme na rázcestie so smerovníkom. Tu odbočíme doprava po žltej značke k vyhliadke Loreley. Užívame si krásne výhľady doľava, doďaleka i do hĺbky, kde vidíme aj kostol a domy obce Opátka. Prichádzame pod skalu, tu odstavíme bicykel a naľahko vybehneme na skalu.

Fotky s bicyklom na vrchole brala sú isto romantické, ale v tom prípade nepoužite peší codník od turistickej značky. Vráťte sa o pár metrov späť a použite menej strmý výstup na svah a traverzom si bicykel prinesiete na skalu.

Osobitné upozornenia: Pozor na zmenu farby značenia! Situácia bola koncom r. 2022 vrátená do pôvodného – správneho stavu, keď k skale vedie samostatná žltá značka a nie tvarová odbočka k vyhliadke (červený trojuholník). V čase vydania tejto informácie ešte nebola v online mapách táto zmena vykonaná. I keď sa zdá, že od Lajošky by bolo lepšie využiť prvú odbočku ku skale, pre bicykle neodporúčame – vedie voľným lesom často s popadanými konármi a stromami.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 10.23 km
Celkovo stúpanie: 574 m
Celkové klesanie: -298 m
Download file: VKA23_07_Loreley_z_Jahodnej.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: