23. Detský vrchol – Jazerný

275-330 m n.m., GPS: 48.6936572N, 21.2952833E, 48.7115181N, 21.2898653E

Pojmom Heringeš sa označuje časť dlhého hrebienka týčiaceho sa nad Košicami od Palackého až po Krásnu n. H. Je to známa záhradkárska lokalita. Našim cieľom je kaplnka nachádzajúca sa pri cyklotrase a vyhliadka na Košice neďaleko vysielača za sídliskom Panoráma. V súčasnosti tam prebieha masívna výstavba, takže sa priechod z lesa späť do civilizáciu bude v priebehu roka meniť.

Foto: S bicyklom 1. pri kaplnke a 2. na vyhliadke

Dĺžka prístupu/prevýšenie: od hať sídl. Nad Jazerom | 11,7 km / 159m

Prístup:

Klasický výjazd je okolo Hornádu po promenáde na sídl. Nad Jazerom a cez Krásnu po modrej cyklotrase. Najprv cez obec, okolo kostola, potom odbočkou po Adamovej a Smutnej ulici až do ulice K lesu. Prejdeme okolo rampy, ktorá zabraňuje novousadlíkom prechádzať cez úzke dedinské ulice a potom už zvesela po rovnej ceste k lesu. Stúpame a stúpame lesnou cestou aj spolu s potrubím z odkaliska. A už sme aj pri kaplnke.
 
Keď sme však už vyšli až sem, nepôjdeme predsa hneď späť dolu. I keď okolo vyhliadky na Heringeši je aktuálne stavenisko, hádam sa nám podarí k nej dostať. Za križovaním s el. vedením nás spravidla privíta na ceste v lese bahno, ale nezľakneme sa ho. Cesta nás dovedie okolo záhradiek až na rozsiahle lúky Heringeša. Už máme na dohľad bytovky na Panoráme a pred nimi stavenisko. Odbočujeme doľava hore lúkou po širokej poľnej ceste priamo na vyhliadku (telekom. vysielač máme po pravej ruke).

Pre návrat do mesta môžeme použiť viacero ciest zverejnených pri vrchole Heringeš v r. 2022. Ak prejdeme popred bytovky na panoráme a prekrižujeme cestu vedúcu do Zdoby, dostaneme sa na poľný chodník, ktorý nás privedie k nákupnému centru Shop-Box a ďalej do Koš. N. Vsi, kde cez prechod bezpečne prejdeme na sídlisko na Lingov a po Starej Sečovskej na Palackého.

Osobitné upozornenia:

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – Hanka Gaalová, PešoVKA – Riško Buša

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 11.66 km
Celkovo stúpanie: 195 m
Celkové klesanie: -62 m
Download file: Detský_24_3_Heringes.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: