22. Detský vrchol – Ťahanovský

320 m n.m., GPS: 48.7621475N, 21.2743519E, 48.7692056N, 21.2762750E

Mestské lesy osadzujú postupne v jednotlivých štvrtiach mesta krásne vyrezávané lavičky s rôznymi zvieratkami. V r. 2023 bola osadená na sídl. Ťahanovce, na začiatku náučného chodníka Mestských lesov lavička s rysmi. Majú dokonca aj štetinky na ušiach (pokiaľ im ich návštevníci ešte všetky nevytrhali).

Na náučnom chodníku sa nachádza tajuplný kamenný kríž – Kríž zmierenia. Viac si o ňom môžete prečítať na tabuli náučného chodníka.

Foto: S bicyklom pri lavičke a pri kríži

Dĺžka prístupu/prevýšenie: z Ťahanovce, žel. zast.| 4,4 km / 141 m

Prístup:

Zo žel. zast. Ťahanovce (kam sa ľahko dostaneme cez Aničku) stúpame obcou a doprava bočnou cestou okolo cintorína vyjdeme na Americkú triedu. Po chodníku na ľavej strane Európskej triedy stúpame nahor až na začiatok Hanojskej ulice. Tu odbočíme doľava na širokú lesnú cestu a vzápätí doprava na chodník pomedzi stromy, ktorý nás vyvedie na asfaltku vedúcu od dolnej vodárne nahor. Po tejto ceste sa o chvíľočku dostaneme k lavičke s rysmi. Od lavičky pokračujeme po náučnom chodníku Mestských lesov (tabule sú ozaj zaujímavé). Temer na vrchole stúpania je neďaleko od cestičky po pravej strane kríž zmierenia. Za zákrutou na informačnej tabuli si o ňom môžete prečítať viac. NCH nás v klesaní privedie opäť na asfaltovú cestu ku pútnickému krížu (neďaleko od lavičky s rysmi). Do centra mesta sa môžeme vrátiť okolo benzínovej pumpy Shell a Vežičky, ktorá je pri ceste na pravej strane za benzínkou a dostala sa aj do erbu Mestskej časti.

Osobitné upozornenia:

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – Sarka 2015, PešoVKA – Samko Adamišin

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 4.4 km
Celkovo stúpanie: 151 m
Celkové klesanie: -29 m
Download file: 24_DV_22_Rysy_kríz zmierenia.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: