18. Hrad Regéc – Maďarsko

630 m n.m., GPS: 48.3791797N, 21.3443194E

Hrad Regéc je nad dolinou Hornádu na západnej strane Zemplínskych vrchov. Bol postavený už koncom 13. stor., podľa prvej zmienky patril rodu Abovcov. Neskôr bol aj kráľovským hradom, ale najdôležitejším pre maďarské dejiny bolo obdobie 16. stor. , keď hrad patril Rákócziovcom a František II. Rákóczi tu strávil svoje detstvo. Tento rod bol zároveň hradu osudný, pre účasť rodu v protihabsburských povstaniach bol hrad zbúraný.

Foto: S bicyklom pri vstupnej bráne do hradu.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

  1. Michaľany, žel.st.-Regéc, hrad | 44,6 km/799 m
  2. Michaľany, žel.st.-Regéc, hrad-V. Ida, žel.st. | 80,1km/966m

Prístup:

Z Michalian po tradičnej obľúbenej cyklotrase do Pálházy a dolinou pokračujeme smerom na Kökapu. Na rázcestí Kis-Vér-hegy odbočíme doľava v stúpaní na Újhutu, Háromhutu. Prechádzame asfaltkou lesmi stúpaním až do sedla Gerendás-Rét, kde je veľký krytý altánok, ktorého podstrešný priestor sa dá využiť na núdzové prespanie. Zo sedla prudko klesáme do Újhuty a cez ďalšie osady prichádzame opäť na hlavnú cestu do Háromhuty. Od Háromhuty potom opäť stúpame doprava až na hrad.

Cesta od hradu do údolia Hornádu je báječným klesaním. Najbližšie to k vlaku máme do Hidasnemeti a cez kopček po lesnej asfaltke do Perína a Veľkej Idy.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 80.24 km
Celkovo stúpanie: 1305 m
Celkové klesanie: -1244 m
Download file: VKA23_18_Michalany_Regec_V_Ida.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: