17. Hrad Slanec

450 m n.m., GPS: 48.6372481N, 21.4709667E

Hrad Slanec dal postaviť v 13. storočí, údajne už v r. 1220 jeden z rodu Abovcov, ktorý ovládal celé východné Slovensko. Hrad strážil strategicky významný prechod Slanským sedlom – spojnicu z Abova na Zemplín. Po protihabsburských povstaniach v 17. stor. bol na príkaz cisára preventívne zbúraný. Forgácsovci sa ho v 19. stor. ešte pokúsili zachrániť, počas 2. svet. vojny boli ale hrad aj kaštieľ v obci zničené. Najzachovalejšou časťou je hlavná valcovitá veža, známa pod názvom Nebojsa. Na hrade prebiehajú obnovovacie práce, nechajme preto bicykle pri altánku, resp. hore pri chatke a k veži poďme z bezpečnostných dôvodov už len pešo.

Foto: S bicyklom pri okrúhlom altánku tesne pod hradom.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

  1. Slanec, žel. st. – hrad | 2,5 km/205 m
  2. Slanec, žel.st. – hrad- Jóniho studňa | 4,6km/250m

Prístup:

Zo žel.st. Slanec po asfaltke stúpame do obce, pri cintoríne sa pripojíme k hlavnej ceste a kúsok k mestskému parku opatrne pokračujeme po hlavnej ceste v pomerne hustej premávke.

S miestnou značkou – odbočkou k hradu odbočíme popred pomník v parku doprava a pokračujeme po ceste parkom s viacerými informačnými tabuľami. Na konci parku odbočí trasa doľava. Je to široká lesná cesta, ale pozor na kamene a balvany, typické pre Slanské vrchy. Prichádzame k smerovníku Pod hradom a strmá cesta nás nasmeruje k zrúcanine – pravdu povediac, väčšina z nás na niektorých úsekoch kvôli balvanom na chodníku potlačí, ale nie je to nepohodlné. Po prehliadke hradu sa vrátime späť k smerovníku. Návrat do obce možný rovnakou cestou, ale odporúčame užiť si pekné výhľady, spätný pohľad na hrad a pokračovať po červenej značke k Trstinovému jazierku. Odbočka pod hradom je trochu mätúca – musíme sa vrátiť niekoľko metrov akoby späť do Slanca a tam odbočuje chodník strmo nadol doprava hustým porastom. O chvíľu sa cesta rozširuje a pohodlne pokračujeme okolo jazierka a ďalej lúkami (pekné spätné pohľady na hrad) k Jóniho studni – prameňu s posedením pod stromom, vhodné na opekačku. Pokračovanie možné cez cestu po červenej do Slanského sedla a za ďalšími vrcholmi koruny.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 4.64 km
Celkovo stúpanie: 338 m
Celkové klesanie: -197 m
Download file: VKA23_17_Slansky_hrad.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: