16. Hradová

455 m n.m., GPS: 48.7612978N, 21.2375928E

Hradová – kultové miesto Košičanov na nedeľné vychádzky, zároveň krásny vyhliadkový bod nielen z vyhliadkovej veže, ale aj z terasy s ďalekohľadom (pre tých, ktorí sa trošku obávajú výšok a kývajúcej sa rozhľadne). Podľa osobnosti cykloturistiky v KE Karola Mizlu by mal byť vrcholom len bod, kde treba prekonať aspoň 300 m prevýšenia. Tento parameter plníme z Čermeľa len na 83%, ale hádam nám bude odpustené. Vrchol sme zaradili aj na základe Vašej otázky v dotazníku, či je možnosť vyjsť na bicykli na hrad aj po trase vedúcej mimo hlavnej cesty do Kavečian.

Foto: Pri alebo na pódiu amfiteátra.

Dĺžka prístupu/prevýšenie: Košice, Čermeľ – Hradová | 4,8km/248m

Popis trasy:

Začíname na štadióne Lokomotívy a po cyklochodníku sa presunieme do Čermeľa. Pokračujeme pekne zostra stúpaním pomedzi chatky po červenej smerom na Kavečany. Pri rázcestníku žltej a červenej zmeníme farbu na žltú a pokračujeme mierne doprava a mierne dolu kopcom – netešte sa, to len prechádzame cez malý úvoz a vzápätí začíname pomedzi chatky šťavnato stúpať. Slabšie nátury možno trošku aj potlačia, ale odmenou nám budú pekné pohľady na Košice, ktoré sa sem-tam objavia pomedzi ploty a stavby chatiek. Prudká zákruta doľava, cesta zmierňuje stúpanie a prichádzame priamo na autobusovú zastávku Pod vežou. Opatrne prejdeme cez cestu a pokračujeme už po známom promenádnom chodníku až do hradného areálu. Z náučných panelov vrelo odporúčame všimnúť si ten na ľavej strane, kde je preklad vyhlášky Márie Terézie týkajúcej sa správy a využívania lesov v 2. polovici 18. storočia. Špeciálne 3. odstavec – akoby popisoval aktuálnu situáciu u nás.

Poznámka pre výmyselníkov – koho láka žltá značka priamo z Lokomotívy, je to možné, ale len v suchom počasí a pri kvalitne sprevodovanom bicykli pre jazdu miestami ako na strechu.

Na tomto vrchole pre rok 2021 kraľuje vrchár: Martin Viszlai

Trasa prístupu:

Celková vzdialenosť: 4.85 km
Celkovo stúpanie: 263 m
Celkové klesanie: -39 m
Download file: VKA21_16_Hradova.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: