15. Hačava – Hačavské sedlo

790 m n.m., GPS: 48.6689778N, 20.8233683E

Hačavské sedlo – sedlo na Zádielskej planine nad obcou Hačava a pod Jelením vrchom (Jelení vrch už leží v NP Slovenský kras a cesta k nemu je v ochrannom pásme, kam nie je povolený prístup, ak tam nie je vyznačená cyklotrasa). Hačavské sedlo je už na Zádielskej planine a vychutnáme si najmä pohľad na vysielač pod Jelením vrchom, široké lúky na jeho svahoch, strmý okraj Jasovskej planiny na východe a pohľad do úzkej Hájskej doliny.

Foto: pri kríži v Hačavskom sedle

Dĺžka prístupu/prevýšenie: Z Moldavy po ceste cez Turňu a späť do Turne | 41km/803m

Popis trasy:

Do Moldavy sa dostaneme osobným vláčikom. Vystúpime na stanici na hlavnej trati a po vedľajších cestách cez Peder a Žarnov sa presunieme do Turne nad Bodvou (možný je presun aj popod planiny do Drienovca a priamo do Hája, ale ten je veľmi závislý od aktuálneho počasia, sú to nespevnené poľné cesty a červená krasová pôda sa veľmi rýchlo mení na to lepkavé, čo zabetónuje kolesá).

Z Turne po prekonaní hlavnej cesty na nás čaká panoramatická jazda s Turnianskym hradom po ľavej a strmými zrázmi Jasovskej planiny po pravej strane. V ústí Hájskej doliny sa nachádza dedinka Háj, ktorá sa mení pomaly na peknú turistickú obec. Na cintoríne na pravej strane nás zdraví Anjel – hollywoodska kulisa. Pri ceste je pekná replika drevenej studne a za stredom dediny sa začína cesta povážlivo dvíhať, svahy údolia sa k sebe približujú. Skôr, ako sa dostaneme do zovretia skalných zrázov v Čertovej bráne (je na nej spomienková tabuľa), čakajú nás ešte 3-4 zastávky pri kaskáde Hačavských vodopádov – čím vlhkejšie je počasie, tým sú samozrejme krajšie a mohutnejšie.

Konečne sa skalné svahy rozostupujú a vstupujeme do širšieho miesta, kde sa objavujú prvé domy dnes už chalupárskej dediny Hačava. Na hornom konci zabočíme s cyklotrasou prudko doľava a hneď stúpame. Otvárajú sa nám pekné pohľady doľava na dolinku s dedinou pod nami. Prudkou zákrutou doprava obchádzame Ďurkovu skalu a stúpanie sa zvoľňuje. Pripájame sa k náučnému chodníku, po ktorom budeme pokračovať až do sedla Bezvody. Prechádzajúc po pozostatku planín pod kótou 825 Ploština, môžeme odbočiť doľava mierne nahor a dostaneme sa na peknú vyhliadku na skalné útvary v masíve Chvosta a na Osadník a Skorušinú. Vrátime sa na náučný chodník, pokračujeme širokou cestou dolu kopcom do sedla Bezvody. Kúsok pod sedlom turistická značka vchádza do skalnatého lesného terénu. My použijeme širokú cestu vedúcu mierne doľava nadol a tento úsek obídeme. Vzápätí sa pripájame k ďalšej ceste, zabočíme doprava a o chvíľu sme v Hačavskom sedle.

Odtiaľ nás čaká už len strmý zjazd po žltej značke širokou kamenistou cestou na horný koniec Hačavy a potom zjazd po asfaltke až do Hája a ďalej do Turne nad Bodbou k vlaku.

Na tomto vrchole pre rok 2021 kraľuje vrchár: ŠK Bodva Braňo

Trasa prístupu:

Celková vzdialenosť: 40.98 km
Celkovo stúpanie: 969 m
Celkové klesanie: -995 m
Download file: VKA21_15_Hacava.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: