11. Kaplnka v morušovej aleji

258 m n.m., GPS: 48.5756700N, 21.3545250E

Na miestnej asfaltovej spojnici obcí Trstené p.H. a Skároš bola pred pár rokmi vysadená lipová alej. V r. 2023 na ceste pribudla aj alej morušová (vysadených bolo 100 moruší), ako pripomienka na tradíciu chovu priadky morušovej v obci Trstené. Chov priadky morušovej založili v Trstenom už v r. 1854. Podrobnosti o úspešnosti tohto projektu si môžu cyklisti prečítať na peknej informačnej tabuli

V r. 2023 bola pri tejto ceste vybudovaná a vysvätená aj kaplnka ružencovej Panny Márie. Len pár metrov od kaplnky má svoju lipu aj prezidentka SR. Okrem týchto zaujímavostí tu nájdeme aj „cyklokvietky“ a v neposlednom rade pohodové bicyklovanie s krásnym výhľadom na Košickú kotlinu lemovanú hradbou Volovských vrchov.

Foto: S bicyklom pri kaplnke

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

  1. Trstené p.H. | 1,2 km / 60 m
  2. Skároš | 2,3 km / 48 m

Prístup:

Z Košíc klasikou okolo Hornádu do N. Myšle, ďalej po ceste do Ždane a Skároša a po červenej cyklotrase pokračujeme okolo kostola cez polia lipovou alejou. Užívame si výhľady a okolo hnojovej jamy odbočujeme doprava. Začína klesanie do morušovej aleje. Okolo kvetinkovej cyklozáhradky sa dostaneme k nášmu cieľu – kaplnke P. Márie, náučnej tabuli o pestovaní moruší a lipe prezidentky SR. Zjazdom pokračujeme ďalej do Trsteného p.H. a na výber máme okruh cez cyklolávku do Čane, príp. priame pokračovanie po asfalte do Ždane a ďalej do Košíc.

Osobitné upozornenia:

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – MIFO, PešoVKA – Kiara-Patrik-Zuzka

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 3.89 km
Celkovo stúpanie: 104 m
Celkové klesanie: -51 m
Download file: VKA24_11_kaplnka_morusova_alej_Trstene_Skaros.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: