9. Kostol Svinica

270 m n.m., GPS: 48.7355408N, 21.4587914E

Kostol sa považuje za románsko-gotickú perlu Abova. Stojí nad dedinou na kopci, lokalita sa volá Na hore. Vznik kostola sa datuje do prelomu 12. a 13. storočia. Bol vybudovaný ako obdĺžniková loď s polkruhovou svätyňou s malými románskymi oknami. Kostol datovali nálezom náušnice a mince z čias Bellu III (koniec 12st. storočia). V 14. storočí bol rozšírený a vyzdobený nástennými maľbami v exteriéri aj interiéri. Vežu nadstavili koncom 16. storočia a vtedy bol kostol aj obohnaný ochranným múrom. Rozsiahle fragmenty malieb sa zachovali najmä v interiéri lode. Prevažne novozákonné kompozície malieb boli vytvorené vysokokvalitnou technikou v polovici 14. storočia, najskôr zahraničným maliarom, ovplyvneným talianskou školou. V 70-tych rokoch 20. storočia bol vykonaný záchranný archeologický výskum a kompletná rekonštrukcia. Bohoslužby sa v ňou už nekonajú, býva otvorený len v septembri na Dňoch európskeho kultúrneho dedičstva.
Ku kostolu sa dá dostať aj po schodoch okolo novej fary a nového kostola, ale bránička je zamknutá.

Foto: Foto so siluetou kostolnej veže – na lúke za kostolom pri vedení.

Dĺžka prístupu/prevýšenie: Ruskov – Farský les – Črepník – Svinica – Olšovany – Byster – Zdoba – Koš.N.Ves – Košice | 33km/676m

Popis trasy (mimo hlavných cestných ťahov):

Začíname v Ruskove na želzničnej stanici. Vyrážame spolu so zelenou značkou. V dedine sa zastavíme pri odbočke červenej na Regetu (milovníci pohodovej lesnej asfaltky môžu prísť na Črepník po tejto pohodlnej červenej), pred poštou a potravinami stojí lipa – Strom slobody – zasadená pri 50. výročí vzniku 1. ČSR, pod ňou je malý pomníček. Pokračujeme po zelenej a na konci obce odbočujeme smerom ku kameňolomu. Napriek odbočke značky z poľnej cesty doľava sa držíme širokej cesty smerom do kameňolomu, značka sa k nám pred kameňolomom vráti. Lesnou cestou po zelenej značke obchádzame funkčný kameňolom sprava (na mapy.cz je táto nakreslená nesprávne priamo cez kameňolom). Po pravej strane si môžeme prezrieť ďalšie banské dielo – menší, dnes už nefunkčný lom. Silne kamenistou cestou sa vyšplháme nad lom a konečne sa pripájame k širokej lesnej ceste, ktorá už bude len a len kvalitnejšia a od chaty Rakaťa už vedie lesná asfaltka až priamo do Svinice. Kostol je za opevnením, žiaľ nie je prístupný, ale dá sa pekne obísť. Pre návrat odporúčame objazd bočnými uličkami Svinice, ponad polia do Ďurkova – obídeme nepríjemnú hlavnú cestu. Ďalej cez Olšovany, cez kopček do Zdoby a potom už do Košíc cestou, ktorá sa nám páči najviac – po miestnych cyklotrasách cez Košickú Novú Ves alebo cez Krásnu..


Poznámka: V prípade uvoľnenia opatrení sa organizátor VK Abov pokúsi v priebehu roka zorganizovať spoločný výjazd a zabezpečiť exkurziu do kostola. Budeme informovať na stránke koruny.

Na tomto vrchole pre rok 2021 kraľuje vrchár: MIFO

Trasa prístupu:

Celková vzdialenosť: 40.56 km
Celkovo stúpanie: 550 m
Celkové klesanie: -616 m
Download file: VKA21_09_Kostol_Svinica.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: