6. Pomník 333. uloveného diviaka

24-06-333 diviak

410 m n.m., GPS: 48.6791831N, 21.4871289E

Miesto je ďalšou pripomienkou na vlastníka Slanských lesov a vášnivého poľovníka grófa Štefana Forgácsa, ktorý v neďalekých lesoch vybudoval poľovnícky zámoček a svoj kraj miloval tak, že sa sem nechal aj pochovať (VKA 2021). Jeho poľovný správca bol veľmi precízny človek a presne evidoval jeho úlovky. Pri dosiahnutí zaujímavého počtu 333 diviakov nechal vytvoriť malý jednoduchý pomníček, ktorým akoby vzdal hold všetkým uloveným zvieratám. Kedysi bola v kameni vsadená mosadzná tabuľka (jej vzhľad sa nezachoval), ktorá skončila v zbere a ani s pomocou OCU Ruskov sa nepodarilo objaviť starú fotografiu, ktorá by ju zobrazovala. V r. 2015 sa popisuje miesto ako pekne vykosené s malým plôtikom. Ten už medzičasom zmizol, aj kartón s nápisom umiestnený v oválnom výreze zmizol. Kameň zarástol tak, že ho temer nebolo vidieť.

VKA si dala záväzok oživiť a zachovať toto miesto – vyčistíme a osadíme novú hádam pre vandalov nezaujímavú tabuľku.

Aby ste si nemysleli, že gróf bol len krutým zabijakom lesnej zveri, prečítajte si o ňom viac: Gróf Forgáč-nielen zabijak divej zveri

Foto: S bicyklom pri pomníku

Dĺžka prístupu/prevýšenie: Ruskov, žel.st. | 6,7 km / 191 m

Prístup:

Z Ruskova od stanice sa klesaním spolu so zelenou tur. značkou dostaneme na štátnu cestu vedúcu do Ruskova. V obci pri zastávke autobusu odbočíme doprava na Slančícku ulicu. Po ľavej strane cesty nás upúta mohutná lipa a pod ňou pomník. Lipa bola vysadená v r. 1968 na počesť 50. výročia vzniku ČSR. Pokračujeme až na Regetu, kde sa stretávame s červenou pešou značkou, aj cyklotrasou a spolu s ňou odbočujeme doľava. Sme na mieste Regeta. Kedysi tu bola dedina (od polovice 13. stor.), ale v 17. stor. úplne zanikla následkom stavovských povstaní a moru, ktorý tu v tom období zúril. Počas 2. sv. vojny tu prebiehala hranica okliešteného Slov. štátu – Slančík patril Slovenskému štátu a Ruskov Maďarsku. Vítajú nás pamätníci na všetky tieto udalosti – obrovské velikány starých dubov.

Pokračujeme po červenej cyklotrase a niekoľko desiatok metrov pred studničkou (na pravej strane) odbočíme na malej večne podmočenej a teda blatistej lúke na lesnú cestu doprava. Následne opäť doprava a po cca. 200 m od značenej trasy po ľavej strane zazrieme cieľ našej cesty.

Osobitné upozornenia:

Pozorne po lesnej ceste, aby ste pomníček „neobehli“.

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – MIFO, PešoVKA – Kiara, Zuzka, Patrik

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 1.9 km
Celkovo stúpanie: 77 m
Celkové klesanie: -8 m
Download file: VKA24_06_Regeta_333diviak.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: