5. Janík – hraničný kríž

280 m n.m., GPS: 48.5269772N, 20.9923072E

V mieste prechodu cez nízky hraničný hrebienok pod nevýrazným vrcholom Seksia (303 mnm) stojí kamenný kríž v mieste pripojenia k diaľkovému cezhraničnému turistickému chodníku, spravovanému maďarskými turistami Északi zöld (Severná zelená). V tomto mieste je aj oficiálny turistický hraničný priechod pre občanov EU a Švajčiarska, ako sa píše na informačnej tabuli. Podľa ťažko čitateľného maďarského textu dal kríž postaviť András Galajda v r. 1929. Na počesť padlých v r. 1944 dala kríž obnoviť rodina Dzuró v r. 1977.

Foto: pri kríži

Najbližšia železničná stanica: Moldava n. Bodvou

Prístup: 
Zo žel. stanice Moldava n.B. štátnou cestou cez železničné priecestie doľava a ďalej do Budulova. Za obcou doľava do Janíka. Na úrovni kostola sa oplatí obzrieť do údolia – ponúkne sa nám pekný výhľad na Turniansky hrad na druhej strane údolia. Cez Janík a stále hore okolo umelého jazera – rybníka Rybárskeho zväzu (prícestná kaplnka sv. Trojice) a pomedzi nevysoké zaoblené pahorky až na hraničný hrebienok. Cesta na hrebeň vychádza priamo pri kríži. 12,5 km/97 m
Možnosť pokračovať po hranici, držiac sa hraničných kameňov, až nad Buzicu, resp. aj ďalej až do Janíka (tam však ťažko zjazdné).

Ponúkané podujatia KTMK:
KTMK nemá v ponuke pre tento vrchol žiadne tradičné podujatia.

Na tomto vrchole pre rok 2020 kraľuje: MiFo

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 12.13 km
Celkovo stúpanie: 105 m
Celkové klesanie: -32 m
Download file: VK5-Janík-kríž-s prevýšením.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: