20. Okruh Pod planinami

Okruh Pod planinami spája zaujímavé miesta a poskytuje krásne pohľady na Zádielsku planinu a Jasovskú planinu, ako aj do doliny s hlavnou cestou a na protiľahlé svahy hraničného hrebeňa s lomom Včeláre a Kozím hrádkom.

1. Zádielska Kométa – výtvarné dielo vzniklo v r. 2023 a ako sa dočítate na tabuli, symbolizuje spojenie prírody a priemyslu (miešačka-vianočné stromčeky/cementáreň – Zádielska tiesňava) a upozorňuje na to, že ak si nedáme pozor, môže naše konanie ozaj všetko živé na planéte zomlieť.

2. CYKLO – Pomník 1. košického maratónu – odtiaľto štartovali prví odvážlivci na 1. pokuse o košický maratón – bolo ich 8 a do cieľa dobehli siedmi.

2. PešoVKA – Vyhliadka Na skale – monumentálny pohľad na Zádielsku dolinu z vtáčej perspektívvy

3. Anjel – Cintorín v Háji zdobí kulisa z amerického filmu – 7,5 m  vysoká socha anjela s odlomeným krídlom.

4. Skalistá jaskyňa – miesto je umelo prerazeným vchodom do jaskyne, ktorý vznikol v r. 1968 počas povodňového výveru vody z jaskyne. Jaskyňa je najväčšou jaskyňou na Jasovskej planine.

5. Vtáčí stacionár na dlhodobé pozorovanie vtákov na Drienovskej mokradi vznikol v r. 2006. Počas celého roka tu možno stretnúť ornitológov pracujúcich na inventarizácii a krúžkovaní našej lietajúcej fauny. Je možné si vopred dohodnúť aj odbornú prehliadku areálu, či pozorovanie krúžkovania vtákov.

Foto: Cyklokategórie – 1-5, PešoVKA – okruh Zádielskou planinou

  1. Zádielská Kométa – 48.6166853N, 20.8321247E
  2. Cyklo – Pomník 1. košického maratónu – 48.6042006N, 20.8734494E , PešoVKA – Vyhliadka Na skale 48.6359081N, 20.8276789E
  3. Anjel na cintoríne v Háji – 48.6287733N, 20.8573214E
  4. Skalistá jaskyňa- tabuľka VKA – 48.6231569N, 20.8878342E
  5. Vtáčí stacionár Drienovec – 48.6161303N, 20.9150397E

Dĺžka prístupu/prevýšenie: okruh cyklokategórie | 30,0 km / 250 m, okruh PešoVKA Dvorníky – Drienovec | 19,8 km / 268 m

Popis trasy pre cyklokategórie:

Z Turne n.B. sa po vedľajších cestách presunieme do Dvorníkov a popod hlavnú cestu do Zádielu. Vstup do tiesňavy je pre cyklistov zakázaný, ale náš cieľ je ešte pred tiesňavou. Presunieme sa až k parkovisku pred tiesňavou a po drevenom mostíku poza domček s toaletami prejdeme doľava cez potok na lúku. Tam stojí náš prvý cieľ – výtvarné dielo „Umenia na mieste X“ – Kométa.
Vraciame sa do obce a kúsok za autobusovou zastávkou odbočíme doľava. Pomedzi nové domy s pekným spätným pohľadom na vstup do tiesňavy pokračujeme popod strmú stráň planiny na cestu medzi vinicami a chatkami. S peknými výhľadmi doďaleka i pohľadmi na vinohrady sa dostávame až k Reštaurácii pod hradom (prvú odbočku strmo nadol k ceste ignorujeme a pokračujeme pomedzi chatky ďalej priamo). Cez parkovisko sa dostaneme na hlavnú cestu, ktorú len prekrižujeme a pokračujeme okolo penziónu Réva. Na ľavej strane je pri plote areálu malý pomník 1. košického maratónu.
Pokračujeme cez kopček do obce na námestie a s červenou cyklotrasou prechádzame cez hlavnú cestu a popod hrad sa presúvame do Hája. (milovníci terénu môžu využiť poľnú cestu vedúcu z ulice Čiga popod hradný vrch k Hájskemu potoku a po poľnej ceste do Hája). Na cintoríne si obzrieme sochu Anjela a vraciame sa po asfaltke smerom do Turne n.B. (Dávame do pozornosti piknikové miesto s hojdačkou kúsok po lesnej ceste poza cintorín –  nenechajte sa však zlákať touto cestou na pokračovanie túry – onedlho končí v hustom poraste a cesta lúkou je na tlačenie a priamo volá po defekte). Odbočíme doľava po výraznej poľnej ceste a pokračujeme až k mostu cez Skalistý potok. Odbočíme po ceste doľava smerom k posedu.
Vchod do jaskyne sa nachádza len niekoľko metrov od okraja lesa. Ľahko sa zorientujeme podľa posedu s číslom 1 – tu je v lesíku priamo pri vyvieračke umiestnená aj tabuľka VKA – fotopoint. Vrátime sa k mostíku ponad riečisko Skalistého potoka. Ďalšia trasa pokračuje po poľnej ceste typickej najmä veľkým počtom posedov okolo nej.
Vtáčí stacionár nájdeme ľahko podľa sietí spravidla natiahnutých na zachytávanie vtákov. Ďalším poznávacím momentom je aj úsek temer stále rozblatenej cesty (okraj Drienoveckých mokradí), ktorý musíme opatrne prejsť, či obísť. Keďže je tu baho temer stále, našli sme pre vás obchádzkovú trasu esom – je trochu dlhšia, ale na bicykli 2-3 km nič neznamenajú. Za týmto úsekom za zákrutou je po pravej strane vstup do stacionára. Ďalej pokračujeme lúkami a po ceste až na okraj kameňolomu do Drienovca a do Moldavy sa dostaneme buď priamo po hlavnej ceste alebo prejdeme na druhú stranu trate a použijeme širokú poľnú cestu kopírujúc žel. trať, ktorej kvalita sa postupne zhoršuje, ale pohodlne po nej prejdeme až k Moldave. Na začiatku Moldavy sa musíme vrátiť okolo nákupného centra do mesta, aby sme sa dostali na železničnú stanicu (v piamom smere na stanicu chýba most cez Bodvu pre peších).

Popis trasy pre PešoVKA:

Od zastávky autobusu Dvorníky-Včeláre prejdeme po asfaltke do Zádielu. Pri parkovisku nás čaká prvý bod koruny – kométa – stačí prejsť cez mostík za domčekom s toaletami a vidíme ju pred sebou v plnej kráse. Po červenej vyjdeme Zádielskou dolinou, cez mostík prechádzame na modrú, ktorá nás vyvedie na planinu. Od smerovníka Na skale len pár metrov odbočíme k vyhliadke s posedením na prírodných sedačkách – popadaných kmeňoch stromov. Po planine pokračujeme po modrej až na Okrúhly laz, kde odbočíme doľava po zelenej a zbehneme do Hája. Dolu dedinou sa dostaneme k cintorínu a pozrieme si Anjela. Oplatí sa pokračovať po lesnej ceste poza cintorín k peknému oddychovému miestu aj s ohniskom a hojdačkou. Ďalej pokračujeme touto lesnou cestou a držíme sa okraja lesa. Neskôr vyjdeme na lúky a bez chodníka, kopírujúc okraj lesa a sledujúc posedy s výhľadom na svahy planín nad nami a na Turniansky hrad pokračujeme temer východným smerom. Sledujeme číslované posedy a pri čísle 1 sme pri Vyvieračke Skalistého potoka. Priamo na chodníčku k vyvieračke je tabuľka VKA-Fotopoint. Pokračujeme už po ceste, odbočíme doľava cez most a stúpame nahor, vzápäti okolo okraja lesa klesáme a dostávame sa do blatistého úseku okraja Drienovských mokradí (úsek cca 50-60 m totálneho bahna sa dá obísť lesíkom – len pešo). Podľa záznamu rrasy odbočka doprava k stacionáru. Ďalej nás už čaká len cesta nadol lúkou a opäť stúpanie po vyjazdenej ceste až ku kameňolomu a následne opäť nadol do dediny ku krčme a autobusu.

Osobitné upozornenia:

Počas leta bude možné použiť okrem vlakov, ktoré opäť zastavujú v Turni nad Bodvou, aj prepravu linkovým autobusom Eurobus do Turne nad Bodvou, resp. priamo cyklobusu, ktorý bude vypravený 10.8. a 7.9.2024. Viac na vylety.kosiceregion.com

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – Martin Viszlay, PešoVKA – ………….

Trasa prístupu cyklokategórie – terén:

Celková vzdialenosť: 32.69 km
Celkovo stúpanie: 418 m
Celkové klesanie: -391 m
Download file: 24_20_cyklo_FINAL.gpx

Trasa prístupu cyklokategórie – cestná:

Celková vzdialenosť: 33.38 km
Celkovo stúpanie: 398 m
Celkové klesanie: -370 m
Download file: 24_20_cyklo_cestna_FINAL.gpx

Trasa prístupu pre PešoVKA:

Celková vzdialenosť: 19.55 km
Celkovo stúpanie: 548 m
Celkové klesanie: -574 m
Download file: 24_20_Pesovka_FINAL.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: