19. Kánya hegy veža

595 m n.m., GPS: 48.5132939N, 21.3954275E

65 metrov vysoká (teda cca ako 25 poschodí) a 20 m široká veža vyrástla záhadne a rýchlo v r. 2003. Megastavbu vidieť dokonca aj z Jahodnej. Oficiálne je to telekomunikačná veža, ale zahalená je v Maďarsku stále rúškom tajomstva. Bola vraj postavená bez povolenia majiteľov a nikto nevie, na čo vlastne slúži. V Košiciach je známa pod názvom NATO – veža, zrejme pre jej výstavbu v období vstupu našich krajín do NATO. Viac si počítať môžete na tomto odkaze (prekladač urobí z toho pomerne zrozumiteľnú slovenčinu).

Foto: Pri tabuľke VKA, ktorá je umiestnená na bočnej ceste odbočujúcej doľava v poslednej zákrute pod vežou.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

  1. Telkibánya – Holloháza |13,4 km/378 m
  2. Telkibánya – veža | 8,0 km/344 m

Popis trasy:
Cyklotrasa vedie popod Kánya – hegy z Telkibánye do Holloházy, avšak odporúčame výjazd po asfalte zo strany Telkibánye. Zjazd spod veže do Holloházy vedie neupravenou lesnou cestou, aktuálne na niektorých úsekoch prebieha ťažba dreva a cesta je na mnohých miestach vymletá a kamenistá. Pre výjazd len pre silné povahy.

Túru s pridanou hodnotou ponúka cyklovýjazd Michaľany – Pálháza – Kokapu – Telkibánya – Holloháza – Košice. Trasu nájdete na tomto odkaze.

Neprichádzajte celkom k plotu areálu a hlavne – nepokúšajte sa fotografovať priamo s objektom, personál je mimoriadne agresívny a mohlo by dôjsť k opatreniam na zamedzenie prístupu cyklistov, čím by ste znemožnili ďalším vrchárom aspoň pohľad na známu vežu a splnenie tohto cieľa.

Na tomto vrchole pre rok 2022 kraľuje vrchár: MIFO

Trasa prístupu:

Celková vzdialenosť: 16.44 km
Celkovo stúpanie: 620 m
Celkové klesanie: -459 m
Download file: VKA22_19_Telki_Hollo.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: