16. U Víly Amálky

24-16-Amalka

470 m n.m., GPS: 48.7472264N, 21.1931097E

Tünde forrás – Prameň víl. Kult prameňov zasvätených rôznym vílam bol v Uhorsku veľmi silný a dodnes nájdeme v Maďarsku stovky studničiek s týmto názvom. Tento názov obnovili aj na jednej z Bankovských studničiek podľa nájdenej starej pohľadnice Mestské lesy. Krtkovci osadili na studničku tabuľku s názvom a deti ju vyzdobili obrázkami víl a maľovanými kamienkami.

V r. 2022 Mestské lesy osadili pri prameni lavičku s asi najznámejšou rozprávkovou vílou – Amálkou. O rok neskôr pribudla aj strieška, aby víla nemokla, keď zaprší (voda sa jej hromadila vo venčeku kvetov na hlave). Dúfajme, že jej milý úsmev odzbrojí každého potenciálneho vandala a dlho vydrží. Pri chodníku od H. Bankova natrafíte na studne vodovodu a zvláštne kamene označené KVV – sú to znaky, kadiaľ viedol prvý košický vodovod.

Foto: S bicyklom pri lavičke s vílou Amálkou.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

Košice, Havlíčkova – víla Amálka | 5,1 km / 289 m

Prístup:

Od Havlíčkovej z konečnej zastávky električiek využijeme cyklotrasu po bočných cestách. Za mostíkom odbočíme doľava a po Šustrovke (trasa Košického bikertestu) sa dostaneme v strmom stúpaní na Horný Bankov. Tu prejdeme cez rampu a hneď pred prvým altánkom odbočíme na chodník doprava. Sú tu infotabule o košickom vodovode. Držíme sa chodníka. Je úzky, ale pohodlne zjazdný. Križujeme priesek s vysokým napätím (vo výhľade napravo vidieť kaplnku nad Kavečanmi). Vchádzame do lesa a stúpanie sa pritvrdzuje. Je to však už len pár metrov, ktoré zvládneme aj potlačiť, lebo víla Amálka nám už kýva na pozdrav. Možný je príjazd aj z opačnej strany po červenej od Kamenného hrbu, ale tu nás čaká náročný zjazd do časti cyklotrailu Johanka a slabo znateľnom neudržiavanom chodníku až ku víle Amálke.

Osobitné upozornenia:

Pozor na zvýšený výskyt bežcov na chodníku od Bankova – neohrozujme ich.

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – Mikit, PešoVKA – Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 5.31 km
Celkovo stúpanie: 429 m
Celkové klesanie: -211 m
Download file: VKA23_16_Amalka_Havlickova.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: