13. Folkmarská skala

24-13-Folkmarska

915 m n.m., GPS: 48.8289408N, 21.0115639E

Folkmárska skala (915 m) je významný vyhliadkový bod nad dolinou Kojšovského potoka. Bralnatý vrchol v zakončení severnej rázsochy tiahnucej sa od Kojšovskej hole cez Okrúhlu a Turniská nad údolie Hornádu. Je hniezdiskom dravých vtákov a miestom výskytu vzácnej teplomilnej kveteny (poniklec, astra alpínska a ďalšie). Okrem panorámy Tatier pozornému oku turistu neujde ani silueta Spišského hradu. Folkmarská skala bola zaradená aj vo VKA2021.

Foto: S bicyklom pri lavičke na vyhliadke, resp. pri vrcholovej knihe a smerovníku

Dĺžka prístupu/prevýšenie: okruh z Folkmarského sedla | 10,7 km / 368 m

Prístup:

Pre tých, ktorí sa priblížia autom a tých, ktorým nevadí silná premávka, je výstup jasný – po ceste do Folkmarského sedla a po žltej až na vrchol. Ponúkame pekný okruh, aby ste nemuseli chodiť hore-dolu tou istou trasou. Výstup je jednoznačný – po Diľovanej dráhe a žltej značke až na vrchol. Po návrate k altánku v sedle pri pomníku pokračujeme cestou lúkou priamo temer na východ okolo malej chatky. Po strmšom klesaní sa pripájame k širokej lesnej ceste. Po nej sa vydáme doľava a okolo rozpadávajúceho sa poľovníckeho zrubu a stožiara vysielača sa dostaneme späť do Folkmarského sedla.

Pre prístup z Margecian do Folkmarského sedla použite popis a trasu pre vrchol 12.

Osobitné upozornenia:

V žiadnom prípade nepoužite pre výstup ani zostup žltú značku z Folkmarskej skaly smer sedlo Zemičky. Tento chodník je exponovaný a ťažký aj pre peších a bicykel by ste určite len nosili (a pri pokuse o jazdu ohrozili svoj život a spôsobovali takú eróziu svahu, že by sa vám príroda určite nepoďakovala).

Na tomto vrchole pre rok 2024 kraľuje vrchár: cyklo – Psetes, PešoVKA – Jaja Vojtašková

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 10.75 km
Celkovo stúpanie: 407 m
Celkové klesanie: -406 m
Download file: VKA24_13_Folkmarska_skala.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrcholu: