6. Ujházyho kríž

465 m n.m., GPS: 48.8286403N, 21.2386108E 

V hlbokom lese tesne pod vrcholovým hrebienkom je vybudovaný kríž ako spomienka na príslušníka zemianskej rodiny z Budimíra – Alberta Ujházyho. Údajne tu vraj bol pochovaný aj so svojimi koňmi, ale neskôr boli jeho pozostatky prenesené do rodinnej hrobky v Budimíre (VKA 2021-okruh).

Foto: Foto s krížom na pozadí.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

 1. Pre dobroduhov z Trebejova | 10,0 km/252 m
 2. Pre klasikov z vlakovej zastávky v Obišovciach, alebo autom z Lemešian | 12,5 km/287 m

Popis trasy:

 1. Dobrodruhovia túžiaci po výhľade a poznaní nových miest aj za cenu toho, že trošku potlačia, sa vydajú ku krížu z Trebejova od vlaku smerom na Kysak. Odbočíme na Letkov – chatovú osadu. Niektoré stavby v tejto dolinke sú skutočne bizarné. Pri vodníkovi definitívne vchádzame do lesa a prudko stúpame. Pod vedením sa dáme vpravo a stúpame ešte prudšie. Sprava sa objaví chodníček, ktorý akoby sa vracal a privedie nás k stĺpu VN s krásnym výhľadom na Kysak a dolinu Hornádu. Ďalej pokračujeme strmo lesom a vychádzame na lúku, stúpanie sa zmierňuje. Ľavým okrajom lúky (častý výskyt pokojne sa pasúcej vysokej zveri) prechádzame až k ceste odbočujúcej doľava do lesa a po spleti lesných ciest sa dostávame na trasu Lemešanskej špacírky. Kríž sa trochu ukrýva v hlbokej zeleni stromov tesne pod vrcholom malého hrebienka. Vraciame sa po trase špacírky a od tabule č. 6 pokračujeme ďalej cestou po lúke.
 2. Pohoďáci začínajú na stanici v Obišovciach, štátnou cestou sa spustia cez kopec do Lemešian. Prejdeme temer celou dedinou a pri kostolíku odbočíme doprava na miestnu asfaltku. Okolo kaplnky sa dostávame na štart Lemešanskej špacírky, kde je aj mapa (tu pre lenivejších možnosť zaparkovať auto). Po trase špacírky vystúpame ku krížu, odtiaľ už pokračujeme spolu s trasou 1, resp. po trase špacírky, ktorá sa nám páči viac k tabuli NCH č. 6 a ďalej nadol lúkami do Obišoviec.

Na tomto vrchole pre rok 2022 kraľuje vrchár: Dancollector

Trasa prístupu:

 1. Z Trebejova:
  Celková vzdialenosť: 10.23 km
  Celkovo stúpanie: 299 m
  Celkové klesanie: -264 m
  Download file: VKA22_06_Trebejov_Kriz_Obisovce.gpx
 2. Z Obišoviec:
  Celková vzdialenosť: 12.83 km
  Celkovo stúpanie: 363 m
  Celkové klesanie: -357 m
  Download file: VKA22_06_Obisovce_Kriz_Obisovce.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: