13. Bradlo – vyhliadka na Košice

840 m n.m., GPS: 48.6140442N, 21.4309531E

Masív Bradla je veľmi dobre viditeľný priamo z Košíc, tvorí horskú hradbu smerom na juhozápad a je miestom legendárneho výhľadu ponad Košice na Tatry. Samotný vrchol kopca je však v hlbokom lese a triangulák nám poslúži len ako dôkazná fotka. Pre výhľad musíme bicykel na chvíľu zaparkovať a prejsť pešo lesom po skalnatom hrebienku nadol asi 300 m (označené v mapách). Oplatí sa nájsť si cestičku pod skalnatý hrebienok z ľavej (západnej) strany, pohľady na andezitové skaly zdola sú ozaj monumentálne. Najkrajší výhľad je na Košice z dolnej časti skál, kde výhľad neclonia stromy – ide o plochú skalu pod veľkým stromom (smer je vyznačený niekoľkými žlto-odrazkovými terčíkmi na stromoch).

Foto: Pri triangulačnom bode na vrchole Bradla je tabuľka VKA.

Dĺžka prístupu/prevýšenie: Zo Slanca (Slanské sedlo) | 10,7 km/554 m

Popis trasy:
Zo žst. Slanec po asfaltke do obce, hore smerom na Slanské sedlo a v mieste na konci obce prejdeme opatrne cez cestu na ľavú stranu. Za pásom krovín vedie poľná cesta až do Slanského sedla. Vyhneme sa tak jazde po frekventovanej ceste. Zo sedla po pohodlnej lesnej asfaltke až na Veľkú Márovku. Tu odbočíme doprava na užšiu lesnú asfaltku a stúpame až k telekomunikačnému objektu pod Dobrákom. Tu asfaltka končí a my pokračujeme po lesnej ceste horšej kvality. Po cca. 500 m odbočíme vľavo a pomerne prudko stúpame po nedávno rozšírenej ceste na čistinku pod vrcholom a odtiaľ doprava chodníkom až na vrchol Bradla. Je tu triangulačný kameň a stĺp, vedie k nemu vychodený chodník a ten tu aj pre cyklistu končí, lebo ďalej je už len húština. Na strome je tabuľka VKA.

Za výhľadom a krásnymi skalami sa vyberieme pešo cca 300 m. Cestou späť bicykel zaparkujeme pri statnom strome s dvoma terčíkmi a poberieme sa doľava po dobre znateľnom chodníku asi 100 m lesom a potom už začína skalný hrebienok. Po ňom sa vo výraznom klesaní dostaneme až k tej správnej vyhliadke. Tu vlastne aj hrebienok končí a ďalej by sme sa museli len predierať strmo nadol krovinami a strmými skalami. Pre návrat použite cestu na Márovku a odtiaľ je už veľa možností pre ďalšie cykloputovanie doslova všetkými smermi.

Navrhujeme nepokúšať osud a neskúšať zliezť s bicyklom dolu zo skál. Ak sa vám to aj podarí (skúsili sme – podarilo sa nám), nečaká vás žiadne pekné bicyklovanie len orientačný kros pomedzi stromy a popadané konáre a skaly.

Na tomto vrchole pre rok 2022 kraľuje vrchár: Alek

Trasa prístupu:

Celková vzdialenosť: 10.68 km
Celkovo stúpanie: 618 m
Celkové klesanie: -69 m
Download file: VKA22_13_Slanec_Bradlo.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: