10. Tri studničky

600 m n.m., GPS: 48.7507603N, 21.1081581E

Tri studničky – nie také symbolické, ako vo Vysokých Tatrách pod Kriváňom, ale naozajstné tri pramene s troma domčekmi, z ktorých skoro celý rok tečie pramenistá voda. Pri studničkách sú altánky a ohniská – ideálne miesto na posedenie a opekačku s rodinou a priateľmi, najmä v horúcom lete – Tri studničky sú totiž v tieni vysokého bukového lesa.

Foto: S bicyklom pri 3 domčekoch studničiek.

Dĺžka prístupu/prevýšenie: Košice – Nižný Klatov – Vyšný Klatov – Lajoška – Vyšný Klatov – Nižný Klatov – Košice| 24km/579m

Popis trasy (mimo hlavných cestných ťahov):

Zo sídliska KVP sa klasikou cez Girbeš a Klatovianku dostaneme nad Nižný Klátov a ďalej po cyklotrase vystúpame na horný koniec Vyšného Klátova, okolo kríža sa spustíme k smerovníku nad dedinou a pokračujeme po cyklotrase smer Lajoška. Cestu križuje žltá značka, to je miesto, kde spozornieme, pretože zakrátko odbočíme doľava na neznačenú lesnú cestu. Prudko klesáme a na najbližšom križovaní lesných ciest sa dáme vľavo. Potom sa už len necháme viesť širšou cestou a o chvíľu sme na Troch studničkách. Po odpočinku a prípadnom opekačkovom programe pokračujeme ďalej pôvodným smerom po lesnej ceste, klesáme cez lúku a cestou vedúcou doľava nadol sa pri altánku pripojíme k žltej značke prichádzajúcej z Vyšného Klátova. Po žltej sa dostaneme opäť na horný koniec dediny. Spustíme sa cez dedinu, pri zastávke SAD zabočíme doľava a okolo minimúzea vychádzame na koniec dediny. Odtiaľ nás už pekná poľná cesta vedie lúkami nadol okolo 2 krížov k hospodárskemu dvoru v Nižnom Klátove a ďalej do obce. Cestou popod kostol doľava vyjdeme k hnojovej jame a krížu s 3 lipami, kde sa pripájame k trase, po ktorej sme prišli.

Na tomto vrchole pre rok 2021 kraľuje vrchár: Jäzva

Trasa prístupu:

Celková vzdialenosť: 24.07 km
Celkovo stúpanie: 766 m
Celkové klesanie: -766 m
Download file: VKA21_10_Tri_studnicky.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: