1. Kojšovská hoľa

1246 m n.m., GPS: 48.7822742N, 20.9878000E

Najvyšší vrchol východnej časti Volovských vrchov. Z hlavného hrebeňa je vysunutá mierne na sever. Je z nej nádherný, takmer kruhový výhľad a za dobrého počasia dovidíme na Kráľovu hoľu, Vysoké Tatry, Vihorlat i zasnežené ukrajinské Poloniny a na kopce hraničného hrebeňa s Maďarskom. Na vrchole je automatická stanica, ako aj radar – jeden zo štyroch (ďalšie sú na Veľkom Javorníku pri Bratislave, Špaňom Laze a Kubínskej holi), ktorých údaje používajú aj turisti v záložke Radary na stránke SHMU. Na juhozápadnom svahu bolo postavených s podporou Japonského kráľovstva 49 stĺpov mieru, ktoré symbolizujú polohu Slovenska na 49. rovnobežke. Vrchol je bohato porastený čučoriedkami, brusnicami a vresom, ktorý sa v nemeckom jazyku (veľká komunita baníkov presídlených sem z Nemecka v podhorí) volá Erika, podľa čoho dostala meno aj horská chata vybudovaná pod Kojšovskou hoľou. Lyžiarske stredisko, ani lanovka zo Zlatej Idky na Golgotu aktuálne nefunguje, projekty rozvoja strediska sú zatiaľ len vo fáze papierových podkladov.

Foto: Pri vrcholovom smerovníku na Kojšovskej holi.

Dĺžka prístupu/prevýšenie:

  1. Zlatá Idka – Kojšovská hoľa | 7,2km/599m
  2. Gelnica – Kojšovská hoľa | 16,7km/940m
  3. Jahodná – Kojšovská hoľa | 18,3km/1002m

Prístup:
Na výber máme z 3 trás:

  1. cestná zo Zlatej Idky po asfaltke na chatu Erika a odtiaľ po červenej/žltej na vrchol Kojšovskej hole.

  2. cestno-horská z Gelnice-Mária Huty cez Perlovú dolinu najprv asfalt, potom šotolina po modrej a žltej značke k chate Erika, ďalej po žltej na vrchol.

  3. horská – od chaty Jahodná po modrej cyklotrase Mestských lesov na Lajošku a ďalej po červenej Ceste hrdinov SNP stále terénom do sedla pod Kojšovskou hoľou , odtiaľ po žltej na vrchol.

Na tomto vrchole pre rok 2023 kraľuje vrchár: Stechas

Trasy prístupu:

Celková vzdialenosť: 47.17 km
Celkovo stúpanie: 1363 m
Celkové klesanie: -1496 m
Download file: VK01-Kojšovka.gpx

Galéria fotiek z trasy a vrchola: